Pobierz PDF

LOGISTYKA

Logistyka jako barometr gospodarki?
Wysoka liczba zakłóceń w łańcuchach dostaw w wyniku pandemii Covid-19 spowodowała, że operatorzy logistyczni oraz ich klienci musieli zewrzeć szyki i znaleźć rozwiązanie w trudnej sytuacji. Działania wymagały szybkich decyzji i były dla operatorów doskonałym sprawdzianem elastyczności i szybkości podejmowania decyzji. O bieżących wyzwaniach dla branży logistycznej i przemysłu, wykorzystaniu informacji z łańcuchów dostaw do badania koniunktury oraz o najtrudniejszym dniu dla logistyki po wybuchu pandemii rozmawiamy z Rafałem Krajewskim, dyrektorem generalnym GEFCO Polska.

Zwiększony popyt na usługi w Vesta Polska
Operatorzy logistyczni obsługujący branżę spożywczą nie narzekają na brak pracy. Jak to wygląda w praktyce ‒ mówi Krzysztof Frątkiewicz, dyrektor handlowy Vesta Polska.

Nowa rola logistyki w branży spożywczej
Branża spożywcza w Polsce w dużej mierze bazuje na rodzimym produkcie. Również krajowa produkcja przewyższa konsumpcję wewnętrzną, co na szczęście daje możliwość zapewnienia bezpieczeństwa żywieniowego w kraju.

Gdy trzeba sprostać rosnącym wymaganiom
W branży spożywczej, oprócz dostawy w wyznaczonym czasie, ze względu na rodzaj produktów, zawsze szczególnie ważne było bezpieczeństwo. Pandemia COVID-19 spowodowała, że wymagania stały się bardziej restrykcyjne. Jak odbiła się ona na obsłudze logistycznej i jak zmieniły się oczekiwania klientów ‒ pytamy Radosława Szymczyka, dyrektora magazynu ID Logistics Polska.

Aktualne wyzwania na rynku logistyki żywności z perspektywy QSL Polska
Pandemia miała wpływ m.in. na fi rmy operujące w sektorze HoReCa, a do takich należy Quick Service Logistics Polska. Jak wygląda to w praktyce oraz jak można to pogodzić z obecnymi wyzwaniami środowiskowymi, mówi Agnieszka Sałek, dyrektor handlowa tego znaczącego na rynku polskim operatora logistycznego.

Branża spożywcza w czasach pandemii
Panoszący się koronawirus nie wpłynął znacząco na obsługę branży spożywczej. W Colian Logistic, które posiada doświadczenie i wiedzę niejako z pierwszej ręki, bo ze spożywczej spółki matki Colian, zauważyliśmy że transport produktów spożywczych w początkowej fazie pandemii wzrósł, zwłaszcza dotyczyło to produktów sypkich, z długim terminem przydatności. Spadły natomiast potoki ładunków z innych branż.

LOGISTYKA – TECHNOLOGIA

Szybsze niż… owady
Jeśli mamy do czynienia z żywnością, wszystko musi być czyste. Nawet najmniejszy owad nie może przedostać się do strefy produkcji w nowym zakładzie Tianjin Guoshun Meat Food. Dlatego wejścia do pomieszczeń produkcyjnych zostały wyposażone w bramy szybkobieżne fi rmy Efafl ex.

Nowy gracz na polskim rynku poolingu paletowego
Spółka IPP Pooling, działająca od 1891 r. w Europie Zachodniej i Południowej, zdobywa nowe obszary i zwiększa sieć oddziałów. Ten dynamiczny europejski gracz, oferujący wynajem palet dla fi rm z branży FMCG i DIY, sieci handlowych oraz z branży przemysłowej dla przedsiębiorstw produkcyjnych i gospodarki odpadami, ma konkretny plan rozwoju w Europie Środkowo- Wschodniej. Hego realizację rozpoczyna od Polski.

Identyfi kacja europalety. Część 4
Niniejszy artykuł będzie już ostatnim, podsumowującym cały cykl zatytułowany „Identyfi kacja europalety” (poprzednie w numerach maj i wrzesień 2019 oraz maj 2020). Do tej pory ustaliliśmy przede wszystkim cel naszej identyfi kacji – ostateczny wynik pozwoli nam wysortować palety wymagające naprawy i palety, które przeznaczyć będziemy musieli do utylizacji. Pozostałe sklasyfi kowane jako palety dobre/prawidłowe będziemy dalej użytkować jako wymienne europalety.

Rosnąca rola VAS w logistyce
Świat zmienia się niesłychanie szybko a wraz z nim zmienia się logistyka, jej znaczenie i zakres działania. Oczywistym więc jest, że to co jeszcze kilka lat temu w ogóle nie było kojarzone z logistyką lub było traktowane jako innowacyjne rozwiązanie, dziś jest standardem w ofercie fi rm logistycznych.

Badanie Ericsson: Droga do logistyki wyprzedzającej
67% przedstawicieli branży logistycznej twierdzi, że w ciągu najbliższych 5 lat będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję i analizę danych w celu dopasowania potrzeb logistycznych do możliwości operacyjnych, a 19% już to w pewnym stopniu robi.

TRANSPORT KOLEJOWY

Grupa PKP CARGO po I półroczu 2020
1,96 mld zł tyle wyniosły przychody z tytułu umów z klientami Grupy PKP CARGO w I półroczu 2020 r. EBITDA to 206,7 mln zł, a EBIT osiągnął wartość -182 mln zł.

TRANSPORT INTERMODALNY

Intermodal staje się znaczącym udziałowcem w przewozach europejskich
Usługi intermodalne w całej Europie oferuje DHL Supply Chain, skupiając się na kierunkach, gdzie możliwe są zbilansowane wolumeny. Infrastruktura sieci partnerów pozwala operatorowi dobrać taki rodzaj usługi, jakiego oczekuje klient pod konkretny projekt. Serwis obejmuje transport droga-kolej, droga-morze, kolej-morze.

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

Nadspodziewanie dobre wyniki na rynku magazynowym
Rynek magazynowy w Polsce należy do tych niewielu, które mimo pandemii w I połowie roku 2020 rozwijały się i nadal rozwijają dynamicznie. Zarówno popyt jak i podaż utrzymywały się na wysokim poziomie. Dzięki temu obecne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej wynoszą 19,6 mln m2 i są większe o 15,9% niż przed rokiem.

Panattoni niekwestionowanym liderem nieruchomości przemysłowych
Pierwsze półrocze 2020 r. dla Panattoni było wyjątkowe. Deweloper podpisał umowy najmu na ponad 1 mln m2 – ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie rozliczeniowym roku poprzedniego. Jednocześnie w drugim kwartale br. wolumen transakcji osiągał ponad 671,5 tys. m2, czyli o ponad 57% więcej niż w poprzednich trzech miesiącach. Tym samym fi rma umocnił swoje miejsce lidera rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce.

Kolejna oferta w portfolio usług AsstrA
Części urządzeń elektrycznych z Chin do UE, środki farmaceutyczne z Belgii do Polski, czy też produkty kosmetyczne ze Stanów Zjednoczonych do Rosji. Usługi magazynowe są jednym z elementów rozwiązań logistycznych dla przedstawicieli różnych branż. W kwietniu 2020 r. Grupa AsstrA-Associated Traffi c AG otworzyła dla swoich klientów własny magazyn w Polsce.

Zielone półrocze Prologis
W pierwszym półroczu 2020 wynajem nieruchomości w branży magazynowej napędzał e-commerce, a pandemia COVID-19 ten trend nasiliła i wyraźnie zaakcentowała rolę nieruchomości logistycznych w zaspokajaniu najważniejszych potrzeb konsumentów.

PRAWO

Odpowiedzialność przewoźnika za uszkodzenie wózka paletowego przy załadunku
Kilkakrotnie pisałem o odpowiedzialności przewoźnika za szkody powstałe przy załadunku lub rozładunku. W każdym przypadku chodziło o uszkodzony lub zniszczony towar. Nie trudno sobie jednak wyobrazić sytuację, w której w trakcie załadunku dochodzi do uszkodzenia wózka widłowego lub paletowego.

Naciski osi oraz zezwolenia na przejazd pojazdem nienormatywnym – nowe zasady
Wielkimi krokami zbliżaja się zmiany w ustawie o drogach publicznych, których obowizek wdrożenia wynika z przegrania przez Polskę sporu z Komisj Europejsk w sprawie dopuszczenia pojazdów z naciskiem pojedynczej osi napędowej wynoszcym 11,5 tony.

Co niesie ze sobą pakiet mobilności
Pakiet Mobilności został opublikowany w dniu 31 lipca 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zawiera istotne zmiany dla branży transportu drogowego. Jego celem jest m.in. poprawa warunków pracy kierowców i stworzenie bezpiecznego oraz efektywnego sektora transportu drogowego. Firmy zajmujące się międzynarodowym transportem drogowym zobowiązane były już od 20 sierpnia wdrożyć znaczą część przepisów dotyczących czasu pracy kierowców.