Pobierz PDF

W najnowszym numerze TSL Biznes

Logistyka

Branża z dużym zapotrzebowaniem na usługi logistyczne
Jak podaje ROHLIG SUUS, wartość sprzedaży sprzętu AGD w Polsce w 2016 r. wzrosła wobec 2015 r. o 6% – do 5,46 mld zł. W bieżącym roku, według prognoz CECED Polska – Związku Pracodawców AGD, może ona urosnąć o ok. 5%, zaś sama wartość tego sektora o ok. 6%. Co więcej, nasz kraj stał się europejskim liderem pod względem produkcji AGD. W 2016 r.,w polskich fabrykach powstało 22,1 mln sztuk urządzeń – o 2,1% więcej niż rok wcześniej. Natomiast wartość produkcji dużego AGD osiągnęła w ubiegłym roku 16 mld zł.

Moc logistyki DB Schenker – najsilniejsza sieć logistyczna w Europie
DB Schenker, dostawca zintegrowanych usług transportowo-logistycznych, wzmocnił swoją europejską sieć transportu lądowego wprowadzając dwa nowe paneuropejskie produkty w międzynarodowym transporcie lądowym.

Dostawa nie tylko paletowa
Dostawa do domu, czyli usługa Home Delivery jest standardem w segmencie B2C. Wiele firm konkuruje w jakości obsługi przesyłek kopertowych i paczkowych, których wymiary są jednak ustawowo ograniczone. Co zatem z większymi gabarytami? Ustawodawca dba o zdrowie pracowników, dlatego przesyłki o wadze ponad 30 kg przez cały proces dostawy wymagają obsługi minimum dwóch osób. A jednak kurierzy najczęściej jeżdżą w pojedynkę. Co zatem z cięższymi przesyłkami?

Jak najmniej zapasów magazynowych
W ciągu paru lat internet stał się kanałem zakupu również mebli i artykułów wyposażenia wnętrz. Co więcej, rozwijają się internetowe kluby zakupowe, w których można nabyć wyjątkowo atrakcyjne towary za niską cenę. Czy wymagaja to specjalnej logistyki i na czym ona polega? – mówi Przemysław Kowalewski, założyciel i dyrektor zarządzający Westwing Home & Living na Europę Środkową.

Zaawansowana logistyka wózków widłowych CAT Cargo Logistics
Logistyka wózków widłowych to nie tylko sam transport do odbiorców, ale także szereg usług dodatkowych, które wymagały stworzenia przez CAT LC Polska specjalnych procedur i instrukcji.

Logistyka w perfekcyjnym stylu
W konkurencyjnym przemyśle kosmetycznym każdy dzień jest na wagę złota, zwłaszcza przy wprowadzaniu nowych produktów na rynek. Kiedy Kao rozpoczynało w Stanach Zjednoczonych sprzedaż nowej farby do włosów wśród dystrybutorów korzystających z dostaw z zakładu produkcyjnego w Darmstadt w Niemczech, nie było chwili do stracenia.

Autorski system Mainchain Grupy Mainfreight
Operatorzy logistyczni coraz większą wagę przykładają do informatyki. W roku ubiegłym jedynie Grupa Mainferight zainwestowała w infrastukturę i technolgie IT ponad 33,8 mln USD ( * 46,48 mln ZND). Obecnie rozwija autorski system Mainchain, służący do zarządzania wszystkimi rodzajami transportu, a także gospodarką magazynową.

Poza standardem
Eksperci AsstrA-Associated Traffic AG z sukcesem ukończyli kolejny projekt dla kluczowego klienta – przewóz zakładu z Villabrazarro w Hiszpanii do Wielkiego Tyrnowa w Bułgarii.

 

Logistyka – technologia

Jakość i doskonały serwis nas urzekły!
Armstrong World Industries, licząca się na rynku światowym firma o najwyższych wymaganiach wybrała bramy szybkobieżne EFAFLEX.

Armstrong World Industries, Inc. (AWI) jest liderem światowym w zakresie produkcji i projektowania innowacyjnych systemów sufitowych dla budynków mieszkalnych i komercyjnych. Posiada aż 25 zakładów produkcyjnych, w których zatrudnionych jest 3700 pracowników.

 

Systemy IT

Sposób na oszczędności w logistyce
Sieć drogerii Rossmann od lat aktywnie stosuje standardy GS1 dotyczące identyfikowania
towarów. W 2013 r. zdecydowała się na wdrożenie etykiety logistycznej GS1 u swoich dostawców. Po zakończeniu projektu czas przyjęcia dostaw skrócił się o 25%, a liczba błędów przy wprowadzaniu danych w trakcie dostawy wyraźnie się zmniejszyła.

Z wykorzystaniem geolokalizacji
Zalando testuje dostawy w Brukseli, Gandawie i Antwerpii wraz z belgijskim start-upem Parcify. Klienci uczestniczący w tym teście mogą wybrać, kiedy i gdzie chcą, aby ich paczka została dostarczona.

Drukarki – dziś niezbędne w logistyce
Przenośne drukarki etykiet wykorzystywane w branży logistycznej i magazynowaniu, stają się integralną częścią infrastruktury informatycznej, wpływając na szybszy obieg informacji, większą wygodę, uproszczenie procesów oraz redukcję kosztów.

Internet Pojazdów staje się realny
Poziom zaawansowania i skomplikowania nowych technologii rośnie, dlatego firmy coraz częściej łączą siły. Tylko razem mogą w pełni wykorzystać ich potencjał. Przykład tego typu kooperacji stanowi nawiązane porozumienie m.in. Toyoty, Intela i Ericssona, na mocy którego koncerny będą prowadzić prace nad chmurowym ekosystemem wymiany informacji generowanych przez nowoczesne auta.

Połączone w ramach sieci
Usługi telematyczne stanowią integralny element oferty Scania. System jest stale rozwijany, a liczba pojazdów Scania połączonych w ramach sieci przesyłania informacji przekroczyła ćwierć miliona. Obecnie obejmuje ona 2/3 pojazdów Scania, wprowadzonych do ruchu w ciągu ostatnich 5 lat.

Chmura wykańcza wdrożenia on-premises
Chmura obliczeniowa szturmem zdobywa rynek IT. Analitycy z firmy Gartner podają, że liczba wdrożeń oprogramowania w modelu SaaS rośnie w tempie 20,1% r/r. Na naszych oczach odbywa się rewolucja, której największą ofiarą jest oprogramowanie instalowane na własnej, firmowej infrastrukturze.

 

Transport drogowy

To, czym jest dziś karta paliwowa
Historyczna funkcja, jaką jest bezgotówkowy zakup paliwa, stanowi tylko niewielką część dzisiejszej oferty karty paliwowej. W ciągu wielu lat funkcjonowania stała się ona przepustką do niezliczonej liczby usług ułatwiających zarządzanie kosztami transportu. Wystarczy przykład jednego z największych operatorów kart, DKV Euro Service – dziś ponad 50% łącznego wolumenu transakcji w DKV stanowi rozliczanie opłat drogowych.

DKV zmienia oblicze kart paliwowych
W erze mobilności i smartfonów tradycyjna karta paliwowa staje się przeżytkiem. Przewoźnicy chcą samodzielnie, przy pomocy kilku kliknięć, sterować ruchami floty. Zdefiniowana z góry karta ustępuje miejsca inteligentnym systemom online. Jednym z najbardziej elastycznych narzędzi w tym zakresie jest elektroniczne konto klienta DKV o nazwie DKV COCPIT.

Platforma transportowa pełna ładunków
Trzeci kwartał 2017 roku dobiega końca. Według wskazań barometru transportowego TimoCom z jego dwóch pierwszych miesięcy, stosunek procentowy ofert frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych na platformie wynosi 67:33.

Nowe rozwiązanie na rynku giełd transportowych
Branża TSL to dziedzina gospodarki, w której sprzedaż frachtów i ładunków rozwija się bardzo szybko poprzez wykorzystanie systemów IT. Giełdy transportowe stały się nieodzownym elementem pracy praktycznie wszystkich specjalistów z branży transportowej. Swoją popularność zawdzięczają temu, że są łatwo dostępne i proste w obsłudze, jednoczą
środowisko branżowe i znacznie skracają drogę dostępu do informacji.

123cargo nadal rozwija się w Europie
Historia sukcesu – 16 lat istnienia

Giełda transportowa, która obecnie występuje na arenie międzynarodowej jako 123cargo,
powstała w 2001 r. w Rumunii pod nazwą BursaTransport, co w języku rumuńskim dosłownie
znaczy Giełda Transportowa.

 

Transport kolejowy

Krajowy Program Kolejowy – po wolnym starcie przyspieszenie
Krajowy Program Kolejowy (KPK) do roku 2023 ustanowiony został na podstawie uchwały Rady Ministrów 15 września 2015 r. Po zmianie rządu, dokument ten, w zmodyfikowanej i zaktualizowanej formie, został przyjęty przez obecną Radę Ministrów 23 listopada 2016 r. Przewiduje on realizację więcej niż 220 projektów o łącznej wartości ponad 66 mld zł. Pracami remontowymi i modernizacyjnymi objętych ma być 9 tys. km torów.

Trako 2017. Kolej przyszłości nie może czekać
Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako, organizowane od 1996 r. w cyklu dwuletnim (z wyjątkiem lat 1998 i 1999), stopniowo wyrosły na największą i najbardziej prestiżową tego rodzaju imprezę w Polsce i drugą w Europie, po berlińskich InnoTrans. Liczba wystawców (104) i państw (8) uczestniczących w pierwszej edycji Trako zwiększyła się odpowiednio do 700 i 25 w najnowszych, dwunastych targach, które odbyły się 26-29 września w gdańskim centrum wystawienniczo-targowym AmberExpo.

Praca w niedzielę lub święto – optymalizacja dokumentów wewnątrzzakładowych
Ze względu na specyfikę branży transportowej, kierowca zawodowy musi być przygotowany do pracy także w dni ustawowo wolne od niej.

 

Prawo

Czas pracy w „busach”
Ewidencja czasu pracy dla kierowców samochodów o DMC do 3,5 tony lub służących do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Każdy pracodawca zatrudniający kierowcę powinien ewidencjonować czas jego pracy. Obowiązek ten dotyczy nie tylko zatrudnienia w oparciu o stosunek pracy, ale również na podstawie umowy cywilnoprawnej. O ile w przypadku kierowców wykonujących swoje zadania pojazdami wyposażonymi w tachograf gromadzenie danych do ewidencji jest względnie łatwe, to w odniesieniu do pozostałej grupy kierowców pracodawcy napotykają na liczne problemy. Przepisy w tym zakresie są jednak bezwzględne i należy w szczegółowy sposób dokumentować aktywności zatrudnianych pracowników.

Polityka,a gospodarka, czyli jak wykorzystuje się niezadowolenie
społeczne do wdrażania reform gospodarczych?

Pracownicy delegowani stanowią jedynie 0,4 proc. wszystkich pracowników w UE. Czy faktycznie ta kwestia jest tak wrażliwa dla całej gospodarki? Czy też planowana reforma dyrektywy o pracownikach delegowanych nie jest próbą zablokowania swobodnego przepływu usług w Unii, a tym samym jednego z filarów jej istnienia?

 

Finansowanie i ubezpieczenia

Jak dokonać świadomych wyborów polisy OCP?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak dokonać świadomego wyboru ubezpieczenia OCP w taki sposób, aby Twoja polisa w przypadku wystąpienia szkody nie okazała się tylko bezużytecznym świstkiem papieru? Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia? Jaki zakres ochrony powinna mieć dobra polisa? Jak wybrać ubezpieczyciela, który w razie wypadku nie zostawi Cię samego z problemami?

Mobilność według Volkswagen Leasing
Czym jest mobilność? Według definicji słownikowych to ruchliwość, zdolność do zmiany miejsca, łatwość przystosowywania się do zmian. Z kolei według badań Volkswagen Financial Services, mobilność to nie tylko przemieszczanie się, ale i wygoda oraz szybkość. Synonimem mobilności jest, zdaniem badanych, samochód.