Pobierz PDF

LOGISTYKA

Monika Duda – kobieta od zadań specjalnych
Pierwszą kobietą, która w strukturze DHL Supply Chain w Polsce objęła tak wysokie stanowisko kierownicze jak Managing Director Poland DHL Supply Chain, jest Monika Duda. Jest ona  odpowiedzialna za dynamiczny rozwój i wzmocnienie pozycji firmy, a także za zarządzanie międzynarodowym i krajowym portfolio jej klientów.

Re-commerce. Tylko jedna litera, a całkiem nowy bisne
Pojęcie e-commerce znane jest chyba wszystkim polskim konsumentom. Prawie 75% internautów dokonało już chociaż raz zakupów w sieci. Wielu z nas nie wyobraża sobie poświęcania kilku godzin na wędrowanie po galeriach handlowych i woli złożyć szybkie oraz wygodne zamówienie przez internet. Coraz częściej jednak, oprócz e-commerce, spotykamy się w elektronicznym kanale sprzedaży z pojęciem re-commerce. Co dokładnie ono oznacza?

Nowy gracz na polskim rynku logistyki dla e-commerce
Na rynku polskim pojawił nowy gracz specjalizujący się w obsłudze technologiczno-operacyjnej handlu wielokanałowego e-commerce. Jest nią międzynarodowa firma Radial.

Jak zoptymalizować proces komplementacji
Proces kompletacji zamówień w sektorach handlu detalicznego i e-commerce stanowi ponad 50% wszystkich kosztów operacyjnych w magazynie. Dlatego ciągła praca nad jego ulepszaniem ma kluczowe znaczenie.

ASAP – ekspresowe rozwiązania logistyczne
W branży logistycznej czas reakcji na potrzeby klientów jest niezwykle cenny. Dlatego ekspresowe rozwiązania transportowe pozwalają dostarczać przesyłki do odbiorcy końcowego najszybciej jak to możliwe.

Bring Linehaul zmienia się  w Bring Intermodal
Bring Intermodal jest częścią grupy Posten, której filarem jest norweska poczta. Kilkanaście lat temu, czerpiąc z najlepszych praktyk i doświadczeń w zakresie usług pocztowych i logistycznych, postanowiono rozszerzyć zakres działalności o transport międzynarodowy. Tym samym Posten, rozwijając spółkę Bring, stała się największym operatorem usług logistycznych w Skandynawii.

Budowanie wartości łańcucha dostaw – sześć złotych zasad
Ewolucja europejskiego rynku logistycznego następuje w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów oraz  aktualnie poszukiwane usługi i wartości. Rynek jest obecnie większy, szybszy, bardziej złożony i bardziej ukierunkowany na technologię niż kiedykolwiek wcześniej.

USŁUGI KURIERSKIE I POCZTOWE

Ruszyła sortownia w Rudzie Śląskiej
W Rudzie Śląskiej powstała nowa sortownia regionalna DPD Polska. Po sortowni w Parzniewie pod Warszawą to już drugi obiekt tego typu w wymienionej firmie. Docelowo będzie obsługiwać do 300 tys. paczek na dobę, optymalizując procesy obsługi przesyłek z regionów Rzeszowa, Krakowa, Katowic i Wrocławia.

LOGISTYKA – TECHNOLOGIA

Zupełnie nowa jakość bezpieczeństwa
Poczucie bezpieczeństwa może być zachwiane, jeśli garaż jest zaniedbany, zniszczony i zlokalizowany w niebezpiecznej dzielnicy. Na to dodatkowo nakłada się nieodpowiednie oświetlenie oraz niekontrolowane wjazdy i wejścia do garaży. Dlatego holenderska gmina Bergen op Zoom zawalczyła o bezpieczeństwo na podziemnym parkingu Achter de Grote Markt, instalując dwie szybkobieżne, systemowe bramy garażowe
firmy Efaflex – specjalisty na rynku bram.

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

Od sprzedaży detalicznej do logistyki
Pandemia sprawiła, że w niecałe pięć miesięcy branża handlowa przyspieszyła swój rozwój o ponad pięć lat. Wzrost popularności handlu elektronicznego i potrzeba utrzymania stanów magazynowych wpłynęły na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości obiekty logistyczne i powierzchnie typu infill. W tym samym czasie sektor nieruchomości handlowych musiał sprostać poważnym wyzwaniom.

Rekordowe wyniki branży magazynowej  w regionie CEE
W I połowie 2020 r. w Polsce, Czechach, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech podpisano umowy najmu łącznie na 3,74 mln m2, co stanowi 55% ubiegłorocznego wolumenu i oznacza wzrost o 10% w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 r. Dane te podała międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.

11,6 mln m² powierzchni magazynowej na produkcję
Branża e-commerce nie jest jedyną, dzięki której zwiększyło się zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe. Z najnowszego raportu firmy doradczej Savills oraz prognoz Capital Economics wynika, że popyt na nią w Europie wzrośnie również ze strony sektora produkcyjnego. Do końca 2022 r. aż o 11,6 mln m2.

Pannatoni zapowiada jeszcze większą koncentrację  na klientach branży e-commerce
Deweloper zakończył III kwartał pod znakiem budowy na potrzeby e-commerce i produkcji. Pod koniec września był w trakcie realizacji 1,5 mln m2 w całej Europie. Wolumen powierzchni dedykowanej e-commerce to 20% wszystkich realizowanych projektów w ostatnich trzech miesiącach. A to dopiero początek boomu na ten kanał sprzedaży.

TRANSPORT DROGOWY

Innowacyjne rozwiązania marki Goodyear
Niespodziewane przestoje pojazdów spowodowane awariami opon generują wysokie koszty napraw i wpływają na wydajność operacyjną. Zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu może doprowadzić do większego zużycia paliwa i zwiększonej emisji CO2 oraz znacząco wpłynąć na przebiegi pojazdu spowodowane nierównym zużyciem ogumienia. Z kolei niewielkie uszkodzenie opony może mieć duży wpływ na
bezpieczeństwo i koszty eksploatacji.

Potencjalne warunki rozwoju dla branży TSL wobec niepewnych scenariuszy
Niepewność gospodarcza wynikająca z dalszego przebiegu pandemii trwa już od wielu miesięcy. Dodatkowo przewoźnicy muszą dostosowywać się do zmieniających się przepisów prawa. Jednak, jak wskazują eksperci, nawet w tym trudnym czasie można realizować strategie, które dają szansę na stabilizację oraz rozwój.

Reaguj na zmiany – bądź  przygotowany na Brexit
Brytyjską granicę każdego dnia przekracza – z setkami ton towarów – około 1200 ciężarówek, które posiadają polskie tablice rejestracyjne. Czy jesteś jednym z tych przedsiębiorców, którzy powiększają wspomniane statystyki? Brexit to wydarzenie bez precedensu w historii zjednoczonej Europy. Czy jesteś przygotowany na zmiany utrudniające swobodny przepływ towarów, które zaczną obowiązywać od początku 2021 roku?

Kolejne kraje dołączają do europejskiego systemu opłat drogowych
Ogólnoeuropejski system opłat drogowych EETS staje się rzeczywistością. Zamiast kilku krajowych urządzeń do naliczania opłat kierowcy pojazdów transportowych mogą korzystać z jednego, co znacznie ułatwia samo wnoszenie opłat, ale też ich rozliczanie w firmach transportowych.

PRAWO

TLP skarży pakiet mobilności do Trybunału Sprawiedliwości
26 października br. Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska skierował do Sądu Unii Europejskiej skargę przeciwko Radzie Unii Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu, w której wniósł o stwierdzenie nieważności wchodzących w skład tzw. Pakietu Mobilności I następujących aktów prawnych opublikowanych w Dzienniku Urzędowym L 249 z 31 lipca 2020 r.

Pakiet mobilności –  w skrócie  i po kolei
Pakiet Mobilności staje się faktem. Po ponad trzech latach intensywnych prac, 8 lipca br. zakończył się proces jego legislacji. Co nas czeka?

Oszustwa w transporcie
Oszustwo transportowe nie jest wynalazkiem covidowych czasów. Oszuści od kilku dekad skutecznie wyłudzają towar od spedytorów i przewoźników, a pandemia koronawirusa tylko rozszerzyła skalę ich przestępczej „działalności”.

FINANSOWANIE

Przy ujemnej dynamice rynku inwestycje o wartości 48,5 mld złotych.
Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy podał, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 r. firmy leasingowe udzieliły finansowania o łącznej wartości 48,5 mld zł, przy ujemnej dynamice rynku na poziomie –15,2% r/r. (dane ZPL po trzech kwartałach 2020 r.).