Pobierz PDF

LOGISTYKA

Kompleksowa obsługa z crossborder w tle
Do grona firm logistycznych działających na skalę międzynarodową, które oferują szeroki zakres usług, należy Prime Cargo. Firma ta powstała w Danii w 1998 r., a działalność rozpoczęła od spedycji artykułów z branży tekstylnej pomiędzy Europą a Chinami. O jej historii i obecnej działalności mówi Zbigniew Kempski, Managing Director, Prime Cargo Poland.

Inwestycje w logistykę e-commerce
W Polsce e-commerce rozwija się dynamicznie, a rozwój ten wspiera dobrze zorganizowana logistyka. W Raporcie Statista Digital Market Outlook podano, że pod koniec 2018 r. polski rynek e-commerce był wyceniany na ponad 50 mld zł, a w ciągu kilku lat jego wartość może wzrosnąć nawet do 80 mld zł.

Obsługa kanału online istotna dla całej Grupy DHL
Zmiany w handlu, rozwój multi-channel, a w szczególności rozwój kanałów sprzedaży online, w tym e-commerce i m-commerce, wymaga silnego wsparcia handlu poprzez logistykę, a co za tym idzie, przez ofertę operatorów logistycznych. DHL już dawno zdecydował się rozwijać tę cześć swojej oferty inwestując w rozwój pełnego portfolio rozwiązań dla sprzedaży online, m.in. krajowych i międzynarodowych usług kurierskich oraz współdzielonych i dedykowanych centrów dystrybucyjnych.

Co dla europejskiego e-commerce oznaczałby Brexit bez umowy?
Według badania przeprowadzonego dla DPDgroup przez GfK1), aż 70% europejskich e-nabywców może rozważać rezygnację z zakupów w brytyjskich sklepach internetowych, jeśli Wielka Brytania zdecyduje się opuścić UE bez umowy.

Problemy z wdrożeniem strategii e-commerce
Raport na temat ewolucji łańcuchów dostaw dla e-commerce opublikował DHL Supply Chain. Mimo wiedzy na temat kluczowego znaczenia handlu elektronicznego, większości firm nie udało się w pełni wdrożyć strategii e-commerce.

E-handel także dla biznesu
Rozwój e-commerce sprawił, że coraz powszechniej korzysta z niego biznes. Koncepcję PROFISHOP – sklepu internetowego z szerokim wyborem tysięcy produktów dla przemysłu, handlu i rzemiosła od lat rozwija firma Jungheinrich.

GEFCO znaczącym graczem logistycznym w Polsce
W tym roku mija 20. rocznica obecności GEFCO w Polsce. O tym jak firma się zmieniła i w jakim zmierza kierunku, mówi Rafał Krajewski, dyrektor generalny GEFCO Polska.

LOGISTYKA – TECHNOLOGIA

Standaryzacja w logistyce – nieunikniona przyszłość?
W 2021 roku ponad 2 miliardy ludzi na świecie będzie kupowało produkty i usługi przez internet, a sprzedaż online ma sięgać 15% całości sprzedaży globalnej.

Szybkobieżne bramy Efaflex zamontowano na wielopoziomowym parkingu w Londynie
Dwie prestiżowe nagrody dostał jeden projekt parkingu na Ruskin Square w Londynie. Został on wyróżniony nagrodą British Parking Award (BPA) oraz RICS Award, które są przyznawane najbardziej inspirującym inicjatywom techniki budowlanej oraz infrastruktury. Istniejący już wcześniej, smutny i betonowy budynek został poddany kompleksowemu liftingowi, a w celu zapewnienia parkującym
większego bezpieczeństwa, wjazdy i wyjazdy zabezpieczono systemami bramowymi EFA-SST® PS firmy Efaflex.

Dematic – pionier intralogistyki
Dematic, dostawca zintegrowanych technologii automatyzacji, oprogramowania oraz usług do optymalizacji łańcucha dostaw, będący częścią Grupy KION, wchodzi do Polski. Firma ta, razem z siostrzanymi firmami Linde MH oraz STILL, oferuje cały wachlarz produktów i oprogramowania dla intralogistyki.

DB Schenker bada wykorzystanie egzoszkieletów
DB Schenker w kilku swoich magazynach testował zastosowanie egzoszkieletów. Testy, dotyczące pozytywnego wpływu na zdrowie pracowników w logistyce magazynowej, zakończono pomyślnie.

Jak skutecznie wspiąć się na szczyt… paczkowy?
Przed nami najgorętszy okres w roku dla branży e-commerce i firm kurierskich. Żeby paczka na czas trafiła ze sklepu internetowego do klienta niezbędna jest odpowiednia technologia wspierająca logistykę zamówień.

CHEP i Nestlé Waters optymalizują łańcuch dostaw
Wdrażanie rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego, usprawnianie procesów logistycznych oraz oszczędności kosztowe to niezbędne składowe zrównoważonego łańcucha dostaw. W odpowiedzi na wyzwania rynku związane z optymalizowaniem zasobów CHEP Polska i Nestlé Waters już kolejny rok z rzędu współdziałają w projekcie kooperacji transportowej.

SYSTEMY IT

Rozwój na międzynarodową skalę – nowa lokalizacja TIMOCOM we Wrocławiu
TIMOCOM, firma specjalizująca się w rozwiązaniach IT dla sektora transportu, spedycji i logistyki, rozwija się na arenie międzynarodowej i – realizując swoją długofalową strategię – rozszerza obecność w Polsce.

Nowoczesne technologie dla logistyki jutra
Dachser prowadzi badania nad możliwościami wykorzystania Internetu rzeczy (IoT) czy uczenia maszynowego do zarządzania łańcuchami dostaw. Firma od lat przywiązuje dużą wagę do innowacyjności, m.in. odgrywała ważną rolę przy wdrożeniu nadwozi wymiennych w latach 70. czy rozpowszechnieniu kodów kreskowych na paletach w XX w. Celem tych działań jest zapewnienie najsprawniejszej obsługi logistycznej przy maksymalnej kontroli na każdym etapie łańcucha dostaw.

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

Nowe lokalizacje magazynowe w Polsce
Z raportu „Small town, big deal”, przygotowanego przez firmę JLL we współpracy z Hillwood Polska i ManpowerGroup, wynika że na polskim rynku nowoczesnych powierzchni magazynowo-przemysłowych powinno szybko rosnąć znaczenie nowych lokalizacji. I chociaż tzw. Wielka Piątka1) nadal pozostaje motorem wzrostu i przyciąga najwięcej inwestycji, to wschodzącymi gwiazdami polskiego rynku magazynowego są takie miasta jak Konin, Kielce czy Częstochowa.

Deweloper podąża za nowymi drogami
W tym roku Hillwood świętuje 5. rocznicę swojej działalności w Polsce. Koncentracja na kluczowych lokalizacjach magazynowych nie przeszkadza firmie w realizacji projektów w mniej oczywistych miejscach.

KIERUNEK EUROPA

Grupa Raben stawia na współpracę z rynkiem niemieckim
Głównym partnerem handlowym Polski, odpowiedzialnym za ok. 1/4 eksportu i importu, są Niemcy. Nic więc dziwnego, że Grupa Raben intensywnie rozwija sieć bezpośrednich połączeń z tym rynkiem – obecnie to już 90 codziennych linii. Rolę, jaką odgrywa ten operator logistyczny we współpracy obu krajów podkreśla fakt, że był on sponsorem tegorocznych obchodów Dnia Jedności Niemiec w Warszawie.

Polski oddział CEVA Logistics częścią klastra CEE
Usługi transportowe w całej Europie oferuje CEVA Logistics, chociaż nie we wszystkich krajach ma swoje bezpośrednie biura operacyjne. Usługi te wykonuje w oparciu o własny tabor, jak również we współpracy z podwykonawcami czy partnerami.

Z uwzględnieniem specyfiki oddziałów
Firma Hillebrand, która istnieje 175 lat, siedzibę główną ma w Mainz, w Niemczech. To właśnie tu zaczęła się jej międzynarodowa ekspansja. Od początku naszą specjalizacją jest obsługa rynku alkoholi i napojów, kolejne oddziały Hillebranda były otwierane w strategicznych miejscach dla rozwoju biznesu.

Project Cargo kluczowym obszarem dla Grupy Fracht
Grupa Fracht działa na sześciu kontynentach, jednak jej kolebką jest rynek europejski, a konkretnie szwajcarska Bazylea. Europa to oczywiście jeden z kluczowych obszarów, na których fi rma od ponad 64 lat oferuje swoim klientom szyte na miarę, bezpieczne rozwiązania transportowe. To tu, w górzystej Szwajcarii powstały pierwsze oddziały i stąd nastąpiła globalna ekspansja.

FINANSOWANIE I UBEZPIECZENIA

Na piątym miejscu w Europie
Federacja Leaseurope, reprezentująca europejski sektor leasingowy podała, że w 2018 r. całkowita wartość nowych umów leasingowych zawartych w Europie wyniosła 386,4 mld euro1).

Przewoźnik pod pełną ochroną
Kradzieże, uszkodzenia przesyłek, czy wypadki drogowe to chleb powszedni przewoźników. Trudnych sytuacji nie da się uniknąć, ale można się na ich wypadek zabezpieczyć. W niepewnych czasach warto zadbać o solidną polisę, która da pewność i poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji. A odpowiedzią na potrzeby przewoźników jest ubezpieczenie Wiener – elastyczne, wygodne i przejrzyste. W przypadku szkody, pomoże stanąć na nogi i sprawnie uzyskać odszkodowanie.

PRAWO

Kto ładuje ten ryzykuje
Czynności załadunkowe i rozładunkowe należą odpowiednio do nadawcy i odbiorcy. Wynika to z przepisów prawa przewozowego, zarówno międzynarodowego, jak i obowiązujących w wielu krajach Unii Europejskiej. W wielu przypadkach przewoźnicy są przymuszani do dokonania załadunku i rozładunku pomimo, iż taki obowiązek nie wynika ani z przepisów, ani też z zawartej umowy przewozu.

O co tak naprawdę chodzi z tym Pakietem Mobilności?
Od dłuższego czasu można zauważyć poruszenie na polskim rynku transportowym związane z tzw. „Pakietem Mobilności”, zarówno wśród stowarzyszeń zrzeszających firmy transportowe jak i usługodawców tejże branży. Prace nad Pakietem trwają już ponad 2 lata, a zainteresowaniem temat cieszy się już ponad 3 lata, co daje pewien obraz tempa wprowadzania zmian przez Parlament UE.

Transport żywych zwierząt – najważniejsze zasady
Transport zwierząt stanowi dla przewoźników duże wyzwanie, a dla przewożonych zwierząt duży stres. Aby uniknąć ich zranień lub śmierci podczas transportu Unia Europejska nałożyła wiele obostrzeń i przepisów dotyczących bezpiecznego i humanitarnego przewozu.

TRANSPORT DROGOWY

Automatyzacja i technologia nieprędko pomogą wypełnić wakaty w transporcie
W ostatnich latach w polskiej branży transportowej pogłębia się problem niedoboru wykwalifikowanych kierowców. Do 2022 r. luka ta ma wzrosnąć do 200 tys., sięgając 1/4 całego zapotrzebowania w branży. Na razie realną strategią jej zapełniania będzie zatrudnianie kierowców z zagranicy, w tym także z innych kontynentów.

Raben jeździ w stylu eko
Ograniczenie transportu byłoby trudne i niewskazane dla gospodarki: ucierpiałyby na tym potrzeby konsumentów, interesy przedsiębiorstw i wyniki ekonomiczne poszczególnych krajów. Jednak w obliczu postępujących zmian klimatycznych trzeba uczynić go jak najbardziej zrównoważonym. Grupa Raben, świadoma tego problemu, inwestuje w proekologiczne rozwiązania przewozowe i podejmuje działania na rzecz niwelowania negatywnych skutków transportu.

Czechy zmieniają system myta. Czas się przerejestrować!
1 grudnia Czechy wprowadzą nowy system poboru opłat drogowych. Miejsce obecnego operatora, firmy Kapsch, zajmie czesko-słowackie konsorcjum CzechToll i SkyToll.

TRANSPORT KOLEJOWY

Trako 2019, jeszcze większe niż dwa lata temu
Odbywające się co dwa lata w Gdańsku Międzynarodowe Targi Kolejowe śmiało można uznać na największe i najbardziej prestiżowe spotkanie branży transportu szynowego w naszej części Europy, ustępujące tylko rozmiarami i znaczeniem berlińskim InnoTrans. W tegorocznej 13. edycji Trako uczestniczyło ponad 700 wystawców z 30 krajów, prezentujących się na 30 tys. m2 powierzchni wystawienniczej. Trzy kraje: Austria, Czechy i Wielka Brytania, podobnie jak niemieckie landy: Berlin, Brandenburgia, Saksonia i Badenia-Wirtembergia, prezentowały swe osiągnięcia w pawilonach narodowych.

Rail Baltica
Geneza utworzenia Rail Baltica – szybkiego, nowoczesnego szlaku kolejowego łączącego trzy państwa bałtyckie: Litwę, Łotwę, Estonię, poprzez Polskę z Europą Zachodnią sięga roku 2008. Wówczas to działająca w Parlamencie Europejskim Grupa „Zieloni – Wolny Sojusz Europejski” zaproponowała powstanie takiego połączenia jako ekologicznej przeciwwagi transportu drogowego.

AUTO W FIRMIE

Nowy Ford Transit – najinteligentniejszy i najbardziej wydajny model
Podczas Salonu Pojazdów Użytkowych IAA w Hanowerze Ford zaprezentował najnowszą generację Forda Transita o ładowności 2 ton. Jest to najinteligentniejszy i najbardziej wydajny model w całej dotychczasowej historii Forda Transita.

WYDARZENIA

O logistyce w Szczecinie
Zagadnienia dotyczące obszarów logistycznych, magazynowych i transportowych Szczecina były tematem przewodnim Międzynarodowej Konferencji Transgranicznej Partnerschaft und Business, która odbyła się w ramach 3. edycji Dni Współpracy Polsko – Niemieckiej w Szczecinie.