Pobierz PDF

W najnowszym numerze TSL Biznes

WYDARZENIA

Transport i Komunikacja w Expo Silesia!
W dniach 16-17 kwietnia, w Sosnowcu, w Expo Silesia odbędą się dwa wydarzenia targowe związane z transportem: Targi Transportu Publicznego SilesiaKOMUNIKACJA oraz Targi Transportu i Spedycji TRANSPORTEX.

Targi ROTRA 2019 – wszystko o transporcie drogowym
XI Międzynarodowe Targi Transportu Drogowego ROTRA, które odbędą się w siedzibie Targów Kielce, pomiędzy 14-16 maja 2019 r., organizowane są w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku producentów pojazdów użytkowych oraz z myślą o ich klientach.

LOGISTYKA

Coraz większe zapotrzebowanie na logistykę kontraktową
Outsourcing logistyki w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Jeszcze kilka lat temu korzystanie z podmiotów trzecich w logistyce kojarzyliśmy głównie z transportem i dystrybucją, natomiast w chwili obecnej coraz więcej fi rm przekazuje na zewnątrz usługi magazynowania wraz z całością procesów przyjęcia, kompletacji, wydania, a nawet usług dodanych, takich jak dodawanie ulotek i próbek do paczek, tworzenia zestawów promocyjnych, czy też kontroli jakości.

Zalando zacieśnia współpracę z Fiege
Współpraca pomiędzy Zalando a Fiege dynamicznie rozwija się w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. Aktualne Fiege e-Com North podjął się obsługi procesów operacyjnych w centrum dystrybucyjnym Zalando Lounge (klubu zakupowego Zalando) w Olsztynku.

Zarządzanie danymi ważnym elementem logistyki kontraktowej
W ciągu kilku ostatnich lat widoczny jest wzrost zainteresowania usługami logistyki kontraktowej. Czym jest to spowodowane i jakie tendencje występują na rynku – tłumaczy Marek Pluciak, Solutions Design Manager, Raben Logistics Polska, Grupa Raben.

Ewolucja obsługi logistycznej branży budowlanej
Z fi rmami reprezentującymi branżę budowlaną współpracuje, i to od wielu lat, sporo dużych operatorów logistycznych. Wśród nich jest PEKAES, Raben, ROHLIG SUUS Logistics czy Rhenus Logistics. Ich doświadczenie sprawia, że widzą jak na przestrzeni dekad zmienia się obsługa tej branży i potrzeby klientów.

Dachser, operator z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze branży DIY
Z branżą DIY Dachser związany jest od wielu lat. Doświadczenie liczone dekadami i rosnąca lista fi rm obsługiwanych przez operatora przełożyły się na opracowanie w 1998 r. oferty – Dachser DIY-Logistics. W zeszłym roku obchodziliśmy dwudziestolecie funkcjonowania tego rozwiązania korporacyjnego.

Amazon idzie po swoje i nie bierze jeńców
Jeżeli Amazon zdecyduje się przekroczyć polską granicę, krajowy e-handel i związaną z nim logistykę czekają ogromne zmiany. Amerykański gigant na globalnym rynku rozpycha się coraz bardziej, pożerając po drodze lokalne przedsiębiorstwa – od płotek po grubsze ryby. Na przegrupowywanie rodzimej konkurencji czasu jest niewiele. Jak polskie fi rmy e-commerce przygotowują się na nadchodzącą rewolucję?

LOGISTYKA – TECHNOLOGIA

40 bram dla ultranowoczesnej fabryki walców
Trwałe partnerstwo: fi rma Efafl ex zamontowała już 40. bramę szybkobieżną w zakładzie producenta walców Hamm AG. W fabryce w Tirschenreuth, gdzie produkowane są walce drogowe, walce tandemowe oraz walce ogumione, wejścia do hal montażowych, produkcyjnych oraz do centrum logistycznego wyposażono w kompatybilne systemy bramowe.

SYSTEMY IT

Odwiedź transport 4.0, twoje oszczędności już tam są
Nadchodzące lata będą dla rodzimego transportu międzynarodowego czasem pełnym wyzwań. Branża nieustannie zmienia oblicze, a rosnące koszty operacyjne i stale zwiększający się popyt na usługi transportowe nie niosą wyczekiwanego przez wszystkich wzrostu cen frachtów. Receptą na fakt, że w europejskim transporcie mamy coraz bardziej pod górę, może być zwiększenie wydajności oraz usprawniony przepływ i dostęp do informacji. Z odsieczą i wielkimi krokami, nadchodzi Transport 4.0.

Era zintegrowanych systemów telematycznych
W 2008 roku, kiedy otwieraliśmy pierwszy polski oddział w Krakowie, telematyka oznaczała głównie śledzenie pojazdu w czasie rzeczywistym (usługa track&trace). Przez ostatnie 10 lat systematycznie wprowadzaliśmy bardziej zaawansowane funkcje – od stylu jazdy, przez analizę czasu pracy kierowcy po rozwiązania dedykowane dla poszczególnych branż czy typów transportu.

Ile przewoźnik zarabia i traci na transportach?
Korzystając w transporcie ciężarowym z map turystycznych, takich jak mapy Google, bardzo łatwo nie dostrzec drobnych liczb, które niejednego zmusiły już do zamknięcia swojego biznesu.

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

Rynek magazynowy odporny na zawirowania gospodarki
W najnowszym raporcie „Occupier Insight: Rynek magazynowo-produkcyjny w Polsce” można przeczytać, że w ubiegłym roku Polska dołączyła do grona 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. A potwierdzeniem tego, że nasz kraj zasłużył na ten awans, są ubiegłoroczne dane z rynku nieruchomości magazynowo-produkcyjnych.

FINANSOWANIE I UBEZPIECZENIA

Leasing pomaga rozwijać biznes?
Leasing niezmiennie, obok kredytu, pozostaje najpopularniejszym źródłem fi nansowania inwestycji, także w obszarze transportu ciężkiego, będąc jednocześnie jedną z głównych gałęzi gospodarki.

TRANSPORT DROGOWY

Trudny czas dla transportu drogowego
Polskich przedsiębiorców z branży transportowej czekają trudne lata, stracili bowiem jedną z najważniejszych przewag, którą mieli nad konkurencją z zagranicy – tanie zasoby siły roboczej. Wpłynęło to na ich płynność fi nansową, która została znacznie zachwiana.

Szersze spojrzenie na transport chłodniczy
Transport chłodniczy kieruje się swoimi prawami, gdyż w żadnym innym wypadku nie jest tak ważne utrzymanie podczas całego łańcucha logistycznego odpowiedniej temperatury, co wiąże się z jej monitorowaniem. O jego specyfi ce i wyzwaniach jakie ze sobą niesie oraz o własnym doświadczeniu, mówi Marcin Jeziorski, prezes spółki TBX i prelegent biorący udział w Spotkaniach Transportowych.

Adaptacje pojazdów gotowych szyte na miarę
Adaptacje pojazdów dostawczych to profesjonalne usługi, które podnoszą wartość użytkową samochodów. Lista modyfi kacji przestrzeni ładunkowej oraz samego auta jest niemal nieskończona. Właśnie dlatego takie usługi można śmiało nazwać szytymi na miarę. Czy są dla każdego? Na co należy zwracać uwagę przy wyborze wykonawcy? Odpowiedź w tekście poniżej.

Ponad pół miliona pojazdów w rok
Ciężarowa dywizja koncernu Daimler ma powody do świętowania. Ubiegły rok był dla niej najbardziej udany w historii, zarówno pod względem liczby wyprodukowanych pojazdów, jak i przychodów oraz zysków. Na światowe rynki trafi ło ponad 517 tys. pojazdów marek Mercedes-Benz, Freightliner, Fuso, Western Star, BharatBenz, Setra oraz Thomas Built Buses.

Transport wbrew przeciwnościom
Firma Antrans jest na rynku już 26 lat. Ciężko pracowała na swoją markę, ale dziś bogatsza o doświadczenia podsumowuje 2018 rok i śmiało patrzy w przyszłość.

E100 ONE TOLL. Nowa jakość opłacania dróg
Wśród usług dodatkowych, które emitent karty paliwowej E100 oferuje swoim klientom, jest obsługa płatności myta. Firma E100 podjęła już podjęła współpracę z liderami rynku w obszarze opłat drogowych: dystrybutorem urządzeń Telepass i fi rmą Easytrip – dostawcą usług w obszarze transportu i mobilności. Owocem tego trójstronnego partnerstwa jest E100 ONE TOLL – uniwersalne urządzenie do płacenia za przejazd drogami w Europie. O zaletach tego rozwiązania opowiada Regis Cottereau, dyrektor handlowy fi rmy Telepass oraz Cédric Bourgoin, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Easytrip.

Nietypowe transporty dla branży budowlanej
Polska fi rma spedycyjna Go Logis od wielu lat współpracuje z branżą budowlaną, organizując przewozy całopojazdowe i drobnicowe w kraju i za granicą, głównie na terenie Europy, ale także na rynkach wschodnich i bliskowschodnich.

Od drzwi do drzwi przez Atlantyk z AsstrA
Pomimo debat na arenie międzynarodowej między Stanami Zjednoczonymi, Europą i Rosją, międzynarodowy dostawca usług transportowo-logistycznych AsstrA-Associated Traffi c AG w 2018 r. zwiększył wolumen ładunków transportowanych na szlakach transatlantyckich o 27%.

200 tanich stacji w polskiej sieci DKV
Trwa dynamiczny rozwój sieci tanich stacji DKV z tzw. „cenami z listy”. Stawki za paliwo są tu średnio 40 gr niższe niż te wyświetlane na pylonie. W tej grupie mamy już 200 punktów marek m.in. Moya, Pieprzyk, Lotos, Uniwar czy Citronex.

TRANSPORT KOLEJOWY

Rok dwóch rekordów
Miniony rok był wyjątkowo udany dla kolejowych przewozów towarowych w Polsce, a w szczególności dla PKP Cargo S.A. dominującego od lat w tym segmencie transportowym. Po zapaści w latach 2012-2016, przewoźnicy przetransportowali w 2018 r. rekordową wielkość 250 mln ton ładunków, co stanowiło wzrost o ponad 4,3%, w porównaniu do nie najgorszego już roku 2017. (Ostatni raz zbliżony wynik osiągnięty został w 2011 r., kiedy przewieziono ponad 249 mln ton).

TRANSPORT WODNY

DCT Gdańsk zmienia właściciela
PSA International Ptd Ltd (PSA), Polski Fundusz Rozwoju (PFR) zarządzany przez IFM Investors i IFM Global Infrastructure Fund (GIF) – podpisały umowę wspólnego nabycia 100% udziałów w Deepwater Container Terminal Gdańsk (DCT Gdańsk). Wartość transakcji to ponad 5 mld zł.

PRAWO

Kierowco pamiętaj o dokumentach!
Sytuacje dotyczące braku aktualnych dokumentów podczas kontroli drogowej w pojeździe, to jedne z najczęstszych przewinień, które generują przewoźnikom drogowym spore problemy, zwłaszcza jeżeli chodzi o przewozy międzynarodowe. Warto przed wyjazdem upewnić się, że kierowca dysponuje kompletem dokumentów, ponieważ w przypadku ich zapomnienia trudno o pozytywne rozwiązanie sprawy.

Nowe dokumenty w kontrolach przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Krótki komentarz do projektowanych przepisów
W styczniu 2019 r. na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie formularza listy kontrolnej i formularza protokołu kontroli, odnoszący się m.in. do kontroli przewozu drogowego towarów niebezpiecznych1). Projekt ten, wraz z uzasadnieniem i Oceną Skutków Regulacji (OSR), skierowano w ramach konsultacji publicznych m.in. do Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska (TLP), który przedstawił szczegółowe uwagi dotyczące proponowanych przepisów.