TSL biznes – czerwiec 2017

utworzone przez | Cze 22, 2017 | Wydania | 0 komentarzy

Pobierz PDF

W najnowszym numerze TSL Biznes

Wydarzenia

Siedem tysięcy klientów na 25-lecie DKV w Polsce
DKV Euro Service świętuje 25-lecie swojej działalności w Polsce. Na naszym rynku jest dziś najbardziej rozpoznawalnym i wszechstronnym operatorem kart paliwowych. Zatrudnia kilkadziesiąt osób, które na co dzień wspierają działalność ponad siedmiu tysięcy polskich firm transportowych.

 

 

Logistyka

Gdy produkty bardzo szybko tracą na wartości
Operatorów logistycznych świadczących usługi dla sektora high-tech jest wielu i mają oni do podzielenia między sobą spory „kawałek tortu”. Do tego obecne tempo wzrostu globalnego rynku konsumenckich urządzeń elektronicznych oscyluje wokół 15,5% rocznie. Dzięki temu jego wartość do 2020 r. powinna wynieść około 3 bln dolarów.

Centrum UPS w Mysłowicach także dla branży high-tech
23 maja miało miejsce uroczyste otwarcie nowego centrum przeładunkowego UPS (NYSE:UPS) w Mysłowicach. Większa powierzchnia i zwiększona przepustowość paczek umożliwi firmie wsparcie różnej wielkości przedsiębiorstw działających w południowej Polsce w dotarciu do klientów w pozostałych regionach Polski, w Europie i poza jej granicami.

Inwestycja na skalę europejską
40 tys. m2 powierzchni magazynowej, 11 km taśmociągu w hali głównej, możliwość wydania ponad 500 tys. sztuk towaru dziennie – to dane dotyczące Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu. Jego oficjalne, uroczyste otwarcie miało miejsce 31 maja 2017 r.

Największe centrum dystrybucyjne CAT LC Polska w parku SEGRO w Ożarowie
Na zamówienie operatora logistycznego CAT LC Polska w SEGRO Business Park Warsaw, Ożarów powstaje ponad 12 tys. m2 nowej powierzchni – powiększany jest o nią budynek, w którym już dziś, na ponad 4,5 tys. m2, firma prowadzi część swoich działań.

 

Logistyka – technologia

Magazyn ID Logistics w technologii 3D
ID Logistics testuje innowacyjne narzędzie cyfrowego zarządzania przestrzenią magazynową. Przy współpracy z Gospodarczym Instytutem Analiz Przestrzennych (GIAP) przygotowany został w technologii 3D trójwymiarowy model wielkopowierzchniowego centrum logistycznego w Mszczonowie. Ma on ułatwić planowanie przestrzeni magazynowej oraz wspierać optymalizację i doskonalenie procesów logistycznych.

Wieczny lód w hermetycznym zamknięciu
Bramy mroźne firmy EFAFLEX do chłodni zapewniają stałe temperatury w magazynie mroźnym firmy Transgourmet w Hildesheim

Od momentu, gdy w moda na mrożoną żywność przywędrowała w 1955 r. z USA do Niemiec i zawojowała kraj, nasze zwyczaje żywieniowe zdążyły się gruntownie zmienić. Na całym świecie magazyny z monitoringiem temperatury i odpowiednią logistyką sprawiają że na nasz stół, niezależnie od pory roku, trafiają świeże produkty: mięso, owoce, warzywa, ryby. Aby zapewnić szczelne zamknięcie obszarów mroźnych, firma Transgourmet – dostawca produktów dla branży hotelarskiej, gastronomii, zakładów oraz placówek socjalnych – wyposażyła magazyn mroźny w Hildesheim po rozbudowie w bramy mroźne EFAFLEX do chłodni EFA-SST-TK-100.

Obiekty przemysłowe bez strat energii.
Segmentowe bramy przemysłowe SPU 67 Thermo firmy Hörmann

Zastosowanie bram o dobrej izolacyjności termicznej ma znaczący wpływ na skuteczność energetyczną i ekonomiczną budynków przemysłowych. Dlatego firma Hörmann oferuje bramy przemysłowe o coraz lepszych właściwościach termoizolacyjnych, takie jak bramy segmentowe SPU 67 Thermo z płytą o grubości 67 mm.

 

Systemy IT

Waberer’s wyposaża flotę 3100 pojazdów w urządzenia DriverLinc Light od Astraty
W drodze do zwiększenia wydajności operacyjnej firma Waberer’s International podpisała nową umowę z Astratą Europe. Kontrakt obejmuje wdrożenie 3100 urządzeń DriverLinc Light i jest wyrazem wzajemnego zaufania oraz kontynuacji długoterminowej owocnej współpracy.

Optymalizacja inwentaryzacji w magazynach FM Logistic
Szukając rozwiązań usprawniających procesy inwentaryzacji, firma Hub One, usługodawca technologii informacyjnych i komunikacyjnych dla profesjonalistów, wraz z firmą FM Logistic, stworzyły wspólnie Inventory Viewer – zautomatyzowany system inwentaryzacji nie wymagający korzystania z podnośników.

Bardziej efektywnie z systemem telematycznym
Rozwiązaniami, z których chętnie korzystają firmy transportowe są systemy telematyczne. Przyczyniają się one do bardziej efektywnego wykorzystania floty, umożliwiają optymalizację procesów, odciążają personel oraz dostarczają informacji niezbędnych do ograniczenia niepotrzebnie ponoszonych wydatków.

29 mld dolarów wydadzą firmy na ujednolicenie komunikacji z klientami
Przedsiębiorstwa mają problem – klienci kontaktują się z nimi korzystając już nie tylko z telefonu, chatów czy sms-ów, ale również mediów społecznościowych i kanałów video. Wyzwaniem staje się więc ujednolicenie komunikacji. Dobrze ilustrują to prognozy firmy analitycznej Markets&Markets. Wynika z nich, że sprzedaż rozwiązań UCaaS (Unified Communication as a Service) wzrośnie w ciągu 5 najbliższych lat o 12 mld dolarów.

 

Kierunek Bliski Wschód

Do Dubaju już nie tylko samolotem
Na początku pewne uściślenie. Mówiąc o Bliskim i Środkowym Wschodzie mamy na myśli takie kraje jak: Egipt, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Kuwejt, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Oman, Izrael, Jemen, Jordanię, Liban, Cypr, Turcję oraz Iran. Obsługują je różni operatorzy logistyczni, w tym DB Schenker. Jak ta obsługa wygląda z punktu widzenia firmy – Franciszkowi Nietzowi mówi Michał Rene, VP Airfreight Northeast Europe DB Schenker.

Czas na inwestycje w Iranie
Handel zagraniczny Iranu obecnie się odradza. Zdaniem ekspertów logistyki zwiastuje to idealny moment na wejście na irański rynek i inwestowanie w tym kraju.

Ponad 40 lat na Bliskim Wschodzie
Firmą obecną na Bliskim Wschodzie od lat 70. jest PEKAES. Wtedy ciężarówkami transportował towary do takich państw, jak Iran, Irak, Syria czy Kuwejt. Od tamtej pory jednak wiele się zmieniło.

W erze Logistyki 4.0
Jednym z nielicznych operatorów logistycznych pochodzących z Bliskiego Wschodu, który ma spółkę na terenie Polski jest Ekol Logistics. Firma ta działalność logistyczną rozpoczęła w Turcji w 1990 r., w 2015 otworzyła oddział w Polsce, a rok później w Iranie.

Nie można myśleć o rozwiązaniach systemowych
Regularne połączenia drogowe eksportowe i importowe z Turcją posiada Grupa Raben. W swojej ofercie ma również linię eksportową do Iraku i Iranu, a import z tych krajów realizowany jest na życzenie. Drogą lotniczą czy morską firma jest w stanie obsłużyć cały region Bliskiego Wschodu. O szczegółach mówi Bartłomiej Łapiński, Managing Director, Raben East sp. z o.o.

Otwarci na dalsze wyzwania
Go Logis od ponad trzech lat organizuje przewozy drogowe całopojazdowe, drobnicowe i doładunki, w eksporcie i imporcie do Iranu. Współpraca z Turcją rozpoczęła się jeszcze wcześniej, już pięć lat temu, a dotyczy ona transportów drogowych w eksporcie i imporcie, do ponad 15 miast w części europejskiej i azjatyckiej.

 

Prawo

Podróże kierowców po wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Jeszcze rok temu hasło „ryczałty za nocleg kierowców” budziło skrajne emocje wśród osób związanych z transportem. Sądy były zasypywane roszczeniami kierowców domagających się od swoich byłych pracodawców wypłaty ich równowartości.

Mandat kredytowany za granicą
W sytuacji popełnienia przez kierowcę wykroczenia drogowego, Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia przewiduje trzy formy mandatu karnego: gotówkowy, kredytowy i zaoczny.

 

Transport drogowy

Tachobus – czyli jak zaoszczędzić cenny czas przy rozliczaniu kierowców?
Do końca czerwca: lokalizacja pojazdu GRATIS!

Aplikacja Tachobus, to nowoczesne narzędzie, które pozwala znacznie ograniczyć czas, jaki do tej pory musieliśmy przeznaczyć na żmudne wyliczanie należności kierowców z tytułu podróży służbowej oraz sporządzenie miesięcznej listy płac, również z uwzględnieniem płac minimalnych na terenie państw członkowskich, gdzie taka obowiązuje.

Po co na platformie transportowej giełda powierzchni magazynowych?
W 2016 ukazała się 20 edycja corocznego studium 2016 – Third Party Logistics. Wśród szeregu informacji dotyczących przedsiębiorstw typu 3PL, cytowane badanie wykazało, że około 93% respondentów przy podejmowaniu decyzji o wyborze operatora, zwraca szczególną uwagę na jego możliwości w dziedzinie IT, a tylko około 59% jest zadowolonych z poziomu usług IT oferowanych obecnie przez współpracujących z nimi operatorów 3PL. Zatem różnica pomiędzy oczekiwaniami a faktyczną satysfakcją wynosi aż 34%.

Pakiet Mobilności katastrofą dla polskich przewoźników
31 maja 2017 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt Pakietu Mobilności. Większość przewoźników drogowych, w tym władze ZMPD, są zdania, że przepisy w nim zawarte stanowią zagrożenie dla przyszłości branży w Polsce i prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw transportowych w wielu innych krajach Unii Europejskiej.

Wsparcie dla polskich firm transportowych
Według danych z 2015 r., wśród stu najbardziej wpływowych klastrów na świecie, nie działa żadne stowarzyszenie czy organizacja wywodząca się z Polski (założone z inicjatywy polskiego przedsiębiorstwa). Budzi to pewne obawy, co do wizerunku naszych przedsiębiorców na światowym rynku, ale przede wszystkim rodzi poważne pytania i konsekwencje odnoszące się do środków wydatkowanych przez nie na konkurencyjność czy innowacje, których małe i średnie firmy nie są w stanie ponosić samotnie. Niezwykle istotne jest, że dotyczy to każdego sektora gospodarki, w tym także branży TSL.

Dziewięć spółek walczy o KSPO
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi postępowanie na wybór wykonawcy nowego Krajowego Systemu Poboru Opłat (KSPO), Przebiega ono w modelu dwuetapowym,
w trybie dialogu konkurencyjnego. O uczestnictwo w postępowaniu na wybór wykonawcy nowego systemu w sumie wpłynęło dziewięć wniosków, od 23 firm, w ramach dziewięciu konsorcjów.

 

 

Najnowszy numer

TSL Biznes 06/2017

NEWSLETTER

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera!

Reklamy

działa kurwa czy nie??!!