Wywiad z Kajetanem Jagłowskim, Dyrektorem Spedycji Morskiej i Lotniczej PEKAES

 • Grupa PEKAES stawia na rozwój usług drobnicowych i intermodalnych. Jakie miejsce w działalności operatora zajmuje spedycja morska?

– Spedycja morska odgrywa istotną rolę w działalności PEKAES, stanowiąc ważne ogniwo w łańcuchu dostaw. Szczególnie w obszarze usług intermodalnych. Aby to zobrazować, można powiedzieć, że towary w kontenerach prosto ze statków możemy dalej przetransportować drogą lądową korzystając z sieci terminali drobnicowych PEKAES i terminala SPEDCONT. Możemy dostarczyć je w dowolne miejsce w Polsce, jak i oczywiście dalej w głąb Europy. Dotyczy to również odwrotnej sytuacji, czyli transportu kontenerów z magazynów PEKAES i ich wyekspediowania na statkach w dowolne miejsce na świecie. Takie operacje są naszą domeną dzięki potężnej sieci krajowych terminali PEKAES, jak i współpracy z 16 sprawdzonymi partnerami w 32 krajach. Obecnie transportujemy towary z i do portów w Gdyni i Gdańsku w serwisie codziennym.

• Wspomniał Pan o skali operacji logistycznych. Proszę zatem powiedzieć, jaki jest zakres i zasięg transportów realizowanych przez PEKAES drogą morską?

– Dostarczamy towary w najdalsze rejony świata, we współpracy z renomowanymi partnerami na świecie. Możemy więc mówić o globalnej siatce oferowanych połączeń, przez co jesteśmy w stanie zmierzyć się z największym wyzwaniem logistycznym. Do tej pory ładunki transportowaliśmy głównie na Bliski Wschód, do Azji i Ameryki Północnej, a obecnie zlecenia coraz częściej dotyczą bardziej odległych kierunków, np. transportu do takich krajów jak Mauritius, Reunion, Gujana Francuska, Kuba czy Australii. Tak więc, działamy globalnie, świadcząc usługi transportowe szyte na miarę naszych Klientów i w każdym wymiarze.

• Co obejmuje zatem oferta PEKAES w zakresie spedycji morskiej?

– Zapewniamy Klientom pełną paletę usług, począwszy od kompleksowej organizacji przewozów morskich i lądowych oraz przeładunków portowych w kraju i za granicą, poprzez obsługę celną, aranżację ubezpieczeń morskich, dodatkowe usługi portowe w kraju i za granicą, a kończąc na magazynowaniu, składowaniu, pakowaniu czy konfekcjonowaniu. Z opcją transportu całokontenerowego (FCL), drobnicowego (LCL) oraz ładunków niekonwencjonalnych.

• Jakie są główne wyróżniki PEKAES w zakresie świadczenia usług transportu drogą morską?

– Jednym z nich jest nasze wyspecjalizowanie na takich kierunkach jak Daleki i Bliski Wschód, Stany Zjednoczone i Kanada oraz Basen Morza Śródziemnego. Kolejny wyróżnik to nasze wieloletnie doświadczenie. Przypomnijmy, PEKAES istnieje na rynku już ponad 60 lat! Działamy na całym świecie, dlatego też oferta PEKAES obejmuje kompleksową obsługę spedycyjno-transportową przesyłek morskich w systemie “dom-dom”, jak i obsługę poszczególnych faz cyklu dostaw. Ponadto odprawy fiskalne w największych europejskich portach czy możliwość szybkiego rozszerzenia współpracy o inne rodzaje usług logistycznych także poza naszym krajem. Plus wiele usług dodatkowych. Posiadamy własne biura spedycji morskiej i portowej w Gdyni i Szczecinie. Myślę, że to nasze główne wyróżniki jako czołowego operatora logistycznego świadczącego kompleksowe usługi także w zakresie spedycji morskiej.

• W Gdyni znajduje się nowoczesny magazyn PEKAES, jaką pełni on role w systemie dystrybucji towarów?

– Magazyn PEKAES znajduje się w pobliżu Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego (BCT) i Gdynia Container Terminal (GCT), dzięki temu przeładunek w porcie realizujemy sprawnie i tego samego dnia dystrybuujemy przesyłki do punktów w całej Polsce.

• Odpowiada Pan również za obszar działalności firmy w zakresie spedycji lotniczej. Jakie usługi świadczą Państwo i czy to rozwojowy segment usług PEKAES?

– Spedycja lotnicza to produkt mocno powiązany z naszą siecią dystrybucji. Przesyłki lotnicze w 90% są drobnicowymi z założenia. Rynek jest perspektywiczny, a zleceń z każdym rokiem zdecydowanie przybywa. Realizujemy transporty lotnicze z kilku polskich portów lotniczych, docierając z ładunkami do wszystkich państw. Oferujemy transport, przeładunek w portach lotniczych i konsolidację towarów oraz przewóz pomiędzy lotniskami. Ponadto odprawy fiskalne we Frankfurcie i Wiedniu, indywidualne czartery samolotów towarowych. Możemy zając się nie tylko składowaniem ładunków i ich dystrybucją, ale także zadbać o ubezpieczenie przesyłek i odprawy celne.

• Dziękuję za rozmowę.