W tym roku Hillwood świętuje 5. rocznicę swojej działalności w Polsce. Koncentracja na kluczowych lokalizacjach magazynowych nie przeszkadza firmie w realizacji projektów w mniej oczywistych miejscach.

Planując lokalizację nowego projektu inwestycyjnego czy deweloperskiego zawsze bierzemy pod uwagę potrzeby potencjalnych najemców – mówi Hubert Michalak, prezes zarządu Hillwood Polska, związany z firmą od początku jej obecności w naszym kraju. – Na przestrzeni tych pięciu lat widać, że obok wiodących ośrodków na znaczeniu zyskują nowe, nieoczywiste lokalizacje. Jest to związane z szybkim rozwojem infrastruktury drogowej i dużym spadkiem bezrobocia w największych miastach Polski – dodaje.
W sumie przez 5 lat w portfolio Hillwood Polska znalazło się ponad 1,9 mln m2 powierzchni magazynowych oraz ponad 160 klientów. Jeśli firmie uda się zrealizować plany, to można się spodziewać, że w ciągu najbliższych kilku lat Hillwood podwoi w Polsce wielkość swojego działania.

Nie tylko w Olsztynku
Jak dotąd branża najbardziej doceniła zbudowaną dla Zalando Lounge halę w Olsztynku. Wynajęcie obiektu magazynowego liczącego ponad 120 tys. m2 przez lidera e-commerce było jedną z największych transakcji najmu nieruchomości komercyjnej w 2018 r.
Za realizację tego projektu Hillwood otrzymał prestiżową nagrodę CEE Manufacturing & Logistics Awards od CEO Manufacturing Magazine i EuropaProperty.com. Projekt ten zdobył również tytuł „Top Inwestycji Polski Wschodniej” podczas zeszłorocznego Wschodniego Kongresu Gospodarczego.
Zalando Lounge to nie jedyny obiekt, który został wybudowany przez Hillwood na specjalne zamówienie. Ostatnio powodem do satysfakcji Hillwood Polska było rozpoczęcie budowy drugiej hali do szybkiego przeładunku dla wiodącej firmy kurierskiej DPD. Pierwszy cross-dock został zrealizowany w 2018 r. w Parzniewie pod Pruszkowem. Obecny powstaje na terenie parku logistycznego Hillwood Ruda Śląska i zakłada szereg udogodnień, takich jak: brak słupów konstrukcyjnych wewnątrz hali, ponadnormatywna liczba bram kurierskich, combidocki czy obszerne place manewrowe i postojowe.

Wpisane w plan dróg ekspresowych i autostrad
Ocena dostępności lokalizacji pod inwestycje magazynowe uwzględnia przede wszystkim transport drogowy, który ma dominujący udział w przewozie ładunków w Polsce. Dlatego wszystkie inwestycje Hillwood wpisują w się w plan dróg ekspresowych i autostrad w Polsce. Z dobrodziejstw całkowicie przejezdnej autostrady A1 będzie korzystać m.in. park logistyczny Hillwood Częstochowa Zachód. Duże znaczenie logistyczne ma też budowana droga ekspresowa S5, która połączy Olsztyn, autostradę A1, Bydgoszcz, Poznań i Wrocław.
Dostępność transportowa to również zasięg, jaki generuje wybrana lokalizacja. Strefa dotarcia w czasie 2 godzin może być rozpatrywana jako obszar tzw. ostatniej mili. Przykładem takiego miasta z oferty Hillwood może być Kutno, z którego w ok. 2 godz. można dojechać do Warszawy, Łodzi, Poznania czy Bydgoszczy. Populacja mieszkająca w zasięgu 2 godz. jazdy to również dostęp do potencjalnych pracowników, co ma duże znaczenie w skompletowaniu i utrzymaniu załogi.

W rejonie Wrocławia
Niemal od początku swojej działalności w Polsce Hillwood dużo inwestuje w rejonie Wrocławia. Z magazynów zbudowanych w tej lokalizacji w ciągu 8 godz. można dziś dotrzeć ciężarówkami do około 70 mln potencjalnych odbiorców, co jest jednym z najlepszych zasięgów w naszym kraju. Obecnie w trzech parkach magazynowych zbudowanych przez Hillwood w Bielanach Wrocławskich, Siechnicach i Wojkowicach działa 11 hal o łącznej powierzchni ok. 287 tys. m2. W tym regionie firma planuje dalsze inwestycje, m.in. wspólnie z PHN chce wybudować park magazynowy w Zgorzelcu. W 5 halach do dyspozycji najemców będzie prawie 200 tys. m2 powierzchni magazynowo-produkcyjnej oraz duży teren na zewnątrz przeznaczony na parkingi i składowanie.