Przez długi czas Polski rynek transportowy nastawiony był na posiadanie pojazdów na własność. Jednak od kilku lat trend ten powoli się odwraca, co w pewnym stopniu jest spowodowane ofertami leasingu z odkupem proponowanego przez producentów, a także z coraz większą dostępnością ofert wynajmu.

Wynajem producencki mimo, że w istocie nie jest czystym wynajmem, wprowadził zwyczaj używania zamiast posiadania i przyzwyczaił rynek do łatwego dostępu do nowych pojazdów bez potrzeby angażowania cennego kapitału. Dodatkowo, w ofercie pojawiły się nie tylko atrakcyjne miesięczne stawki, ale także krótsze okresy wynajmu niż w przypadku leasingu i możliwość skorzystania z wybranych pakietów serwisowych.
Wciąż można było obserwować wielu klientów chcących skorzystać z opcji wykupu po okresie wynajmu jako pozostałości po starym zwyczaju chęci posiadania pojazdu, który się używało. Wysokie kwoty wykupu proponowane przez producentów zwyciężyły jednak swoją atrakcyjnością nawet w starciu ze starymi przyzwyczajeniami.

Obecnie wiele firm jest na etapie wymiany floty i muszą się zderzyć z faktem, że proponowane obecnie przez producentów pojazdów koszty odkupu są znacznie mniej atrakcyjne (będąc w rzeczywistości bardziej realnie skalkulowane) lub w ogóle niedostępne. Tutaj pojawia się dylemat, czy oddać pojazdy z powrotem czy przedłużyć kontrakt wynajmu na nie. Warto rozważyć konsekwencje obu rozwiązań przed podjęciem takiej decyzji.

Wydłużenie okresu wynajmu może się wydawać atrakcyjne, jednak poprzedni kontrakt proponowany przez producentów był najprawdopodobniej liczony dla znacznie wyższej wartości pojazdu niż jego realna wartość. W związku z zawyżoną wartością odkupu mogą pojawić się dodatkowe koszty, nie uwzględnione do tej pory w budżecie, co znacznie ogranicza możliwości stworzenia kolejnego równie atrakcyjnego dla klienta kontraktu. Dodatkowo, pojazd na koniec kolejnego kontraktu miałby wiek i przebieg, którego nie planowano.

Ostatnia analiza „Frost and Sullivan” przewiduje wzrost czystego wynajmu naczep i ciągników w Polsce w najbliższych 6 latach, spowodowany potrzebą większej elastyczności i mobilności w transporcie. PEMA, jako dostawca czystego wynajmu, będzie niewątpliwie rozwijać się na rynku i dlatego zapraszamy Państwa, aby poznać nas bliżej.

Zachęcamy każdego, kto planuje wymianę pojazdów, aby skontaktował się z PEMA Polska. Od 40 lat wynajmujemy pojazdy różnych marek klientom w całej Europie. Nasze pakiety wynajmu dostosowane są ściśle do potrzeb naszych klientów. Porozmawiaj z nami, a porównamy różne możliwe rozwiązania z propozycją wynajmu nowych pojazdów od PEMA. Będąc dostawcą usług czystego wynajmu mamy możliwości zaproponowania elastycznych rozwiązań i dopasowania pakietu wynajmu do potrzeb naszych klientów. Oferujemy możliwości zmiany kontraktu w związku z nieprzewidzianymi okolicznościami, jakie mogą się pojawić w dzisiejszych niespokojnych czasach. W naszej ofercie znajdziecie Państwo między innymi możliwość zawieszania opłat za najem, czy opcję skrócenia okresu wynajmu. U nas nie ma jednej standardowej oferty dopasowanej dla każdego. Dysponując szerokim wachlarzem pojazdów oraz naczep mamy możliwości proponowania rozwiązań dopasowanych do potrzeb naszych klientów Oferujemy nowe pojazdy i naczepy dostępne od ręki.

Czytaj więcej: www.pema-pl.pl