Oszczędzasz czas i pieniądze, unikasz niepotrzebnych nerwów, a nawet przyczyniasz się do ochrony środowiska – to główne korzyści związane z automatycznym poborem opłat na odcinku A4 z Katowic do Krakowa. Warto więc poznać bliżej system A4Go.

Od 20 do 70 złotych – tyle należy zapłacić za przejazd autostradą A4 na odcinku z Katowic do Krakowa. Osoby podróżujące nią codziennie – na przykład do pracy – w przypadku auta osobowego wydają więc tygodniowo 200 złotych. Wydatki okażą się większe w przypadku flot, których samochody często poruszają się na odcinku koncesyjnym A4. Koszty można jednak zminimalizować. Wystarczy wypożyczyć za kaucją urządzenie A4Go oraz zakupić co najmniej 1 pakiet impulsów (przejazdów) i możliwe będzie przejście na automatyczny pobór opłat. Jeśli zrobisz to do 31 marca tego roku, skorzystasz też z preferencyjnych stawek.

To nie jedyna korzyść związana z automatycznym z poborem opłat na A4 Katowice-Kraków. Dla niektórych dużo ważniejsze okaże się ograniczenie czasu oczekiwania w kolejkach przed bramkami, bo cała procedura może być krótsza nawet trzykrotnie. Jak to działa? Wyjaśniamy, w jaki sposób A4Go usprawnia korzystanie z odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków.

https://youtu.be/rnqmNY4sHq0

A4Go – jak to działa? Prostota i wygoda
A4Go to niewielkie urządzenie montowane w prosty sposób bezpośrednio na przedniej szybie samochodu. W dowolnej chwili można je przełożyć do innego samochodu, wystarczy poprosić w punkcie obsługi klienta, zlokalizowanym przy placu poboru, o dodatkowy uchwyt. To ważne, bo każdy egzemplarz możne być przypisany do trzech pojazdów jednocześnie, co umożliwia korzystanie z tej opcji całym rodzinom lub niewielkim firmom. Sam montaż, aktywacja konta i przypisanie do niego numerów rejestracyjnych nie jest trudne, a podstawowe informacje znajdują się w dołączonej do urządzenia A4Go instrukcji.

Zasada działania A4Go jest banalnie prosta. Urządzenie komunikuje się bezprzewodowo z anteną zainstalowaną na bramce autostradowej. Po dokonaniu kategoryzacji pojazdu i pod warunkiem posiadania na koncie przynajmniej jednego impulsu, następuje otwarcie bramki. Należy jedynie pamiętać, by nie ustawiać się przy samym szlabanie, a przed białą linią. To ważne nie tylko ze względu na to, że przy cofaniu system poboru może pobrać kolejny impuls, ale także z punktu widzenia bezpieczeństwa, bo w takich sytuacjach może dojść do kolizji.

Kierowcy z urządzeniem pokładowym A4Go mogą korzystać ze wszystkich bramek na obu placach poboru opłat. Najwięcej czasu zaoszczędzą jednak korzystając ze skrajnych, lewych bramek oznaczonych kolorem pomarańczowym. Są one zarezerwowane wyłącznie dla aut korzystających z automatycznego poboru opłat i zapewniają znacznie szybszą obsługę.

Wypożyczając urządzenie, musisz tylko opłacić zwrotną kaucję w wysokości 50 złotych. Otrzymasz je wraz z początkowym pakietem 20 impulsów, których cena jest uzależniona od kategorii pojazdu:

• kategoria 1 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach): 140 złotych (rabat 60 złotych);

• kategoria 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) 340 złotych (rabat 60 złotych);

• kategoria 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami) 340 złotych (rabat 60 złotych);

• kategoria 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami): 600 złotych (rabat 100 złotych).

Urządzenie można nabyć w punktach obsługi klienta (Mysłowice, ul. Piaskowa 20 i Balice, ul. Krakowska 104, oba w bezpośrednim sąsiedztwie placów poboru opłat) lub zamówić przez Internet na stronie www.a4go.pl, korzystając z opcji darmowej wysyłki. Bezpłatna jest również jego wymiana. Konto w systemie można doładować na dwa sposoby. Pierwszy to zakup impulsów w punktach obsługi klienta. Drugi – skorzystanie z internetowej platformy www.a4go.pl.

Przy zakupie w serwisie internetowym lub w POK wystawiana jest faktura VAT za zakupione impulsy – nie ma więc potrzeby księgowania pojedynczych paragonów. Więcej informacji o A4Go znajdziesz na www.automatycznaA4.pl.

A4Go – oszczędność czasu i pieniędzy. Co zyskasz?
Stalexport Autostrada Małopolska S.A promuje automatyczne płatności na odcinku A4 Katowice Kraków jako sposób na skrócenie czasu obsługi na bramkach autostradowych. Ma to wpłynąć nie tylko na oszczędność czasu kierowców, ale też ich samopoczucie, z którym z kolei wiążą się bezpieczeństwo i kultura jazdy.

Przepustowość bramki z automatycznymi płatnościami jest aż trzykrotnie większa niż bramki standardowej, obsługiwanej przez inkasenta. Uregulowanie należności na bramce standardowej w najlepszym wypadku zajmuje kilkanaście sekund, zaś na dedykowanej bramce A4Go cała procedura pochłania tylko kilka sekund. Szczególnie ważne okazuje się to w okresach natężonego ruchu na autostradzie – na przykład w czasie świąt czy długich weekendów.

Przejście na automatyczną formę płatności odczuje również twój portfel. Korzystając z promocji ważnej co najmniej do 31 marca br., można kupić pakiet impulsów dużo taniej niż zwykle. Właściciele pojazdów 1, 2 i 3 kategorii zaoszczędzą 60 złotych na każdych 20 impulsach. W przypadku samochodów kategorii 4 pakiet będzie zaś tańszy o 100 złotych. To oznacza, że przejazd przez każdą bramkę będzie tańszy o 3 lub 5 złotych.

Dla regularnych użytkowników autostrady to spora kwota. Zakładając, że dojeżdżasz nią codziennie do pracy, przez tydzień w ten sposób wydasz od 60 złotych mniej, co w skali miesiąca daje oszczędność na poziomie 240 złotych. W przypadku firm posiadających flotę pojazdów będzie ona jeszcze większa.

https://youtu.be/d3UPSZTY620

Z automatycznych form płatności, ze względu na oszczędność czasu i atrakcyjną promocję, korzysta coraz więcej kierowców, obecnie ok. 23% tj. blisko 1⁄4 użytkowników autostrady. Udrożnienie placów poboru opłat to w dużej mierze kwestia otwarcia kierowców na nowe rozwiązania. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Stalexport, który oprócz wspomnianych obniżek cen, planuje również zwiększenie liczby bramek obsługujących jedynie pojazdy z A4Go lub aplikacją Autopay.

Jest ona dostępna na urządzenia mobilne z iOS lub Androidem i może okazać się dobrą alternatywą dla kierowców, którzy z różnych przyczyn nie chcą montować urządzenia A4Go. Po jej instalacji musisz tylko podać dane auta oraz kierowcy, a następnie przypisać ważną kartę kredytową bądź płatniczą. Realizacja płatności odbywa się za pomocą videotollingu, czyli identyfikacji numeru rejestracyjnego pojazdu z wykorzystaniem kamer zainstalowanych na bramkach autostradowych.

Stawka jest spora, bo kolejki na placach poboru opłat to nie tylko stres, ale też zwiększona emisja dwutlenku węgla. Działania w kierunku zautomatyzowania płatności za przejazd autostradą mogą znacząco zmniejszyć jego ilość. Przejście na rozliczanie za pomocą A4Go lub Autopay powinni więc rozważyć również kierowcy, którym ochrona środowiska nie jest obojętna.

A4Go – dla kogo? Kto powinien skorzystać?
Automatyczne płatności na A4 Katowice-Kraków są skierowane do wszystkich podróżujących autostradą. Na wypożyczenie urządzenia warto zdecydować się nawet, jeśli korzystasz z niej sporadycznie, bo nabyte w promocyjnej cenie impulsy są ważne przez dwa lata. W tym okresie wystarczy więc odbyć 10 wyjazdów w obie strony. Bez względu na to, czy impulsy kupujesz w promocji, na pewno docenisz też wygodę i oszczędność czasu, jaki daje jazda z A4Go.

Oczywiście im częściej podróżujesz A4 na odcinku z Katowic do Krakowa, tym bardziej opłacalne okaże się wypożyczenie urządzenia. Na kwestiach finansowych korzyści płynące z montażu A4Go w aucie, którym dojeżdżasz do pracy, się jednak nie kończą. Decydując się na ten krok, unikniesz też stania w kolejkach, co zminimalizuje ryzyko spóźnienia do pracy i znacznie skrócisz czas spędzany codziennie za kółkiem.

Korzyści płynące z przejścia na automatyczne płatności bardzo odczują też wszystkie firmy posiadające flotę pojazdów – na przykład transportowe, handlowe czy zajmujące się przewozem osób. Korzystając z aktualnej promocji mają możliwość znacznego obniżenia kosztów zakupu impulsów. A to przy flocie składającej się z kilkunastu lub więcej samochodów (zwłaszcza TIR-ów lub autobusów) oznacza duże oszczędności. Montaż urządzenia A4Go ułatwi też prowadzenie ewidencji przejazdów autostradą, bo dostęp do informacji o wszystkich transakcjach dostępny jest na internetowym koncie klienta w serwisie www.a4go.pl.