WEBFLEET to nowoczesna platforma do zarządzania flotą przeznaczona dla firm z branż transportowych, kurierskich, przewoźniczych, a także służby zdrowia oraz transportu publicznego. Oprogramowanie oferowane przez TomTom Telematics daje szereg możliwości zarówno dla kierowców, jak i dyspozytorów oraz pracowników biurowych. W dzisiejszym artykule przedstawimy korzyści wynikające z implementacji tego rozwiązania w przedsiębiorstwach o każdym rozmiarze.

Responsywność

Aplikacja WEBFLEET funkcjonuje w oparciu o model SaaS (czyli oprogramowania jako usługi). Jej zaletą jest możliwość zalogowania się do systemu zarówno z terminalów dla kierowców, jak i urządzeń przenośnych (tablet, telefon dotykowy). Takie rozwiązanie pozwala na automatyczne aktualizacje oprogramowania oraz nieograniczony ilością stanowisk dostęp do aplikacji.

Skuteczne zarządzenie flotą

Główną zaletą oprogramowania WEBFLEET są możliwości w skutecznym zarządzaniu flotą, szczególnie gdy obejmuje ona dużą ilość pojazdów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że aplikacja sprawdzi się jednak zarówno w przypadku dużych przedsiębiorstw, jak i tych o mniejszych rozmiarach.

Dyspozytorzy lub inny pracownicy biurowi mają bezpośredni wgląd w bieżącą lokalizację wszystkich pojazdów wchodzących w skład floty, co podnosi skuteczność przydzielania kierowców do realizacji konkretnych zadań. Warto wspomnieć, że projektanci oprogramowania zadbali o przyjazny i intuicyjny interfejs, jednocześnie dający dostęp do szeregu szczegółowych informacji. WEBFLEET ułatwia również komunikację pomiędzy kierowcami a pracownikami biurowymi, co wpływa na dynamikę procesów zachodzących w firmie.

Warto wspomnieć o module raportowania, który obejmuje wydajność poszczególnych kierowców, jak i całej floty. Dzięki nim kierowcy otrzymują np. szczegółowe informacje dotyczące spalania oraz stylu jazdy, dzięki czemu mogą uczynić go bardziej ekonomicznym oraz bezpiecznym. Ciekawym rozwiązaniem wchodzącym w skład platformy WEBFLEET jest moduł OptiDrive 360, który wspiera kierowców podczas jazdy. Może m.in. zasugerować zmianę biegu, informować o możliwości toczenia, czy informować o niebezpiecznych zdarzeniach.

Nowoczesna nawigacja

Platforma WEBFLEET wykorzystuje nowoczesne rozwiązania nawigacyjne, dzięki którym kierowcy mogą szybciej realizować wszelkie zlecenia i zadania. System szybko generuje najlepszą trasę dotarcia do miejsca docelowego biorąc pod uwagę wypadki, roboty drogowe, czy korki. Warto wspomnieć, że nawigacja na bieżąco modyfikuje trasy w oparciu o te czynniki. Dodatkowo generuje alternatywne trasy. Zarówno kierowca oraz dyspozytor mają wgląd w przybliżony czas dotarcia na miejsce, co ma istotne znaczenie dla sprawnej organizacji floty.

Planowanie przeglądów oraz informacje o usterkach

W systemie WEBFLEET można również zapisywać dane dotyczące samych pojazdów, dzięki czemu aplikacja może przypomnieć o zbliżającym się obowiązkowym przeglądzie technicznym. Oprogramowanie daje także możliwość rejestrowania realnego przebiegu pojazdu. Dodatkowo dzięki integracjom z innymi systemami może na bieżąco informować o powstałych usterkach i konieczności przeglądu. Wszystkie te informacje mogą zostać wykorzystane przez dyspozytora do lepszego zaplanowania przestojów, a tym samym zminimalizowania ich skutków.

Podsumowanie

WEBFLEET to kompleksowe rozwiązanie dla przedsiębiorstw z różnych branż posiadających flotę pojazdów. Może zostać wzbogacone o dodatkowe funkcje, dzięki szerokim możliwościom wykorzystania API, a także skorzystania z gotowych integracji m.in. z systemami biurowymi czy księgowymi.

Źródło: TomTom Telematics – Zarządzanie flotą