Trzy dekady z kodem kreskowym

C

19-08-2020

Jubileuszowy raport roczny GS1 Polska przedstawia, jak uczestnicy systemu GS1 wykorzystują globalne standardy oraz przybliża wynikające z tego korzyści dla firm 4.0.

Jubileuszowy raport roczny GS1 Polska przedstawia, jak uczestnicy systemu GS1 wykorzystują globalne standardy oraz przybliża wynikające z tego korzyści dla firm 4.0.

 

 

 

 

 

– Standardy GS1 stanowią globalny język biznesu. Już 2 miliony firm na świecie korzysta z naszych rozwiązań, a ponad 100 000 000 produktów posiada numer GTIN. Międzynarodowe know-how pomaga, ale i zobowiązuje. Celem GS1 jest pomoc polskim firmom we wdrażaniu globalnych standardów – mówi Jarosław Gulowaty, dyrektor logistyki kontraktowej Fresh Logistics Polska, przewodniczący rady GS1 Polska.

 

Dane napędzają handel

W handlu detalicznym zastosowanie unikatowego oznaczenia umożliwiło swobodną bezobsługową sprzedaż wielokanałową (Bio Family). System GS1 pozwala też śledzić poszczególne etapy produkcji żywności (Winnica Turnau i Sushi Factory), wymieniać dane między dostawcami na skalę globalną (Carrefour) oraz ograniczyć marnowanie żywności (Żabka).

W handlu w internecie GTIN od GS1 ułatwia nie tylko szczegółowe wyszukiwanie produktów przez wyszukiwarkę, ale również unikanie podrabianych produktów. GTIN (kod EAN) zapewnia także wzrost współczynnika konwersji strony o 20% oraz wzrost współczynnika klikalności oferty o 40%. Nic dziwnego zatem, że kody EAN stały się standardem rynkowym w najpopularniejszych polskich i światowych sklepach internetowych i platformach handlowych, takich jak: Allegro, EMPIK, eMAG oraz Amazon.

– Parafrazując słynny cytat „data is the new oli” my jako GS1 mówimy, że to ustandaryzowane dane są paliwem napędowym gospodarki cyfrowej. Wspólnie wykorzystywane standardy w identyfikacji i komunikacji w łańcuchach dostaw nigdy nie były tak ważne jak obecnie – mówi dr inż. Elżbieta Hałas, członkini zarządu GS1 Polska.

 

Kody dla sprawności procesów i bezpieczeństwa

Raport roczny opisuje zastosowanie standardów GS1 w takich dziedzinach jak: towary konsumenckie, e-commerce, TSL, ochrona zdrowia, przemysł, wojsko czy administracja. Opracowanie pokazuje na przykładach m.in. PEKAES-u, jak znaczący wpływ mają kody na automatyzację procesów i wzrost przejrzystości informacyjnej w całym łańcuchu dostaw.

Zastosowanie automatycznej identyfikacji w oparciu o kody kreskowe wchodzi coraz śmielej do administracji państwowej. Już od 1 stycznia 2021 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi standard GS1 do transportu gotówki w bankach i na Poczcie Polskiej. Standardy GS1 obowiązują już dostawców zamówień dla polskiej armii.

Standardy GS1 wspierają nie tylko sprawność procesów, ale także bezpieczeństwo. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny w ochronie zdrowia. GS1 DataMatrix to podstawa w realizacji tzw. dyrektywy fałszywkowej.

 

Uczestników przybywa z każdym rokiem

Dane cyfrowe usprawniają procesy biznesowe, a umiejętne ich przetwarzanie zapewnia przewagę konkurencyjną. Przedsiębiorstwa dostrzegają te korzyści i dlatego w 2019 r. w systemie GS1 Polska zarejestrowały się 4223 nowe firmy, w tym 426 zdecydowało się na wdrożenie elektronicznej wymiany danych.

– Rolą GS1 Polska jest wsparcie uczestników w zwiększeniu ich konkurencyjności oraz ekspansji zagranicznej za sprawą standardów GS1 i wiedzy na temat globalnych trendów. Dlatego jubileuszowy raport nie tylko przedstawia standardy i rozwiązania, ale i możliwości, jakie dajemy naszym uczestnikom, aby za tymi trendami podążać – podsumowuje Joanna Redmer, prezes fundacji GS1 Polska.

Jubileuszowy raport roczny GS1 dostępny jest tutaj

 

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C