Planowanie trasy ma ogromne znaczenie w sposobie realizacji przewozu. Jeśli transport ma być wykonany terminowo i bezpiecznie, to należy go odpowiednio wcześniej zaplanować, biorąc pod uwagę wszystkie, nawet najmniejsze szczegóły. Sprawdź, jak to zrobić.

1. Przyjrzyj się trasie

Zanim wyruszysz w trasę, dobrze się jej przyjrzyj. Wykorzystaj do tego celu nawigację GPS i mapy Google. Wyznacz kilka wariantów trasy i sprawdź, jak wygląda każda z nich. Zwróć uwagę na roboty drogowe na konkretnych odcinkach, rozmieszczenie parkingów oraz stacji benzynowych. Planowanie trasy na tym etapie to podstawa skutecznego transportu.

 2. Poznaj charakterystykę przewożonych towarów

Dowiedz się, co stanowi przedmiot transportu i jaka jest dokładna charakterystyka Twojego ładunku, bo to pozwoli Ci łatwiej ustalić szczegóły przewozu, np. sposób rozmieszczenia i mocowania ładunku.

3. Oszacuj czas jazdy i ilość potrzebnego paliwa

Porównaj długość trwania poszczególnych tras z uwzględnieniem ewentualnych postojów na tankowanie, odpoczynek, korki na drodze i inne sytuacje, które mogą opóźnić moment dotarcia na miejsce rozładunku. Postaraj się również doliczyć też trochę nadprogramowego czasu, bo zawsze lepiej jest dojechać na miejsce za wcześnie, niż się spieszyć i narażać bezpieczeństwo przewozu. Pamiętaj również o obliczeniu ilości potrzebnej ilości paliwa i zatankowaniu do pełna, zanim miniesz granicę z innym krajem.

4. Kto jest odpowiedzialny za planowanie trasy?

Odpowiedzialność za planowanie trasy spoczywa na kierowcy lub na osobie, która jest zatrudniona w firmie właśnie w celu wyznaczania tras. Jeśli firma zatrudnia osobę planującą trasy, to kierowca musi tylko odebrać od niej stosowne instrukcje i postępować zgodnie z nimi, ale jeśli w danym przedsiębiorstwie nie ma pracownika planującego trasy, to kierowca musi planować je samodzielnie. W tym miejscu warto dodać, że to na kierowcy spoczywa odpowiedzialność terminowego dostarczenia towaru.

Jeśli szukasz dodatkowych informacji o planowaniu tras i skutecznej realizacji transportu lub gdy chcesz znaleźć nowe zlecenia transportowe, to warto skorzystać z serwisu Giełda Furgonetka. Serwis Giełda Furgonetka to giełda transportowa, na której codziennie pojawiają się nowe zlecenia transportu zarówno krajowego, jak i międzynarodowego. Dzięki giełdzie transportowej Furgonetka możesz łatwo znaleźć dodatkowe zlecenia i optymalnie wykorzystać czas i swoją flotę.

Zarejestruj się w serwisie Giełda Furgonetka i podejmuj nowe zlecenia transportowe.