Zarządzanie firmową flotą pojazdów to duże wyzwanie – bez względu na to, czy znajduje się w niej kilkaset, kilkadziesiąt, czy nawet kilka aut. Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo samochodów, a jednocześnie zyskać lepszą kontrolę nad sposobem, w jaki są eksploatowane, zainwestuj w monitoring pojazdów. Zobacz, jak to działa i dlaczego warto.

Monitoring pojazdów to system oparty w głównej mierze o technologię GPS. Specjalne nadajniki, które montowane są w każdym z aut należących do floty, przesyłają informacje do zintegrowanego systemu zarządzania. Gdy instalacja działa poprawnie, osoba zarządzająca autami zyskuje m.in. dostęp do informacji o:

 • aktualnym położeniu każdego z samochodów – z możliwością śledzenia jego zmiany w czasie rzeczywistym,
 • trasach przebytych przez pojazdy – z określeniem dokładnych parametrów jazdy, takich jak prędkość, czas przejazdów czy postoje.

To jednak dopiero początek możliwości. Nowoczesne systemy monitorowania aut zapewniają znacznie szerszą funkcjonalność.

Monitoring pojazdów a bezpieczeństwo – niezawodne rozwiązanie

Pojazdy we flotach firmowych – zwłaszcza te specjalistyczne (np. maszyny budowlane czy rolnicze) – są niezwykle kosztowne. Ich utrata naraża więc przedsiębiorcę na poważne straty finansowe. Wynikają one również z faktu, iż firma nie może wykonywać powierzonych jej zadań, ponieważ utraciła niezbędne jej narzędzia. Jak pomaga monitoring pojazdów? System:

 • może przekazać informacje o próbie nieautoryzowanego przemieszczenia pojazdu, np. pozostawionego w parkingu czy garażu, a co za tym idzie – umożliwić szybkie podjęcie interwencji,
 • pomoże zlokalizować auto, jeśli już dojdzie do kradzieży – co znacznie ułatwi pracę policji,
 • ułatwi namierzenie pojazdu np. w sytuacji, gdy utracono kontakt z kierowcą i zachodzi podejrzenie, że doszło do wypadku.

W trosce o niższe koszty eksploatacji

Inwestycja w monitoring pojazdów może się przełożyć również na znaczące obniżenie kosztów eksploatacji floty firmowej. Wynika to z kilku czynników (i funkcji, które oferują nowoczesne systemy). To rozwiązanie pozwoli m.in.:

 • mieć większą kontrolę nad zużyciem paliwa w pojazdach – zapobiegając np. kradzieżom benzyny,
 • z łatwością zoptymalizować trasy przejazdów aut firmowych – tak, aby ograniczyć do minimum puste przebiegi czy dublowanie się tras,
 • wygodnie rozliczać służbowe i prywatne przejazdy pracowników – jeśli auta są wykorzystywane również po godzinach pracy,
 • lepiej kontrolować sposób wykorzystania pojazdów – tak, aby zapobiec nadużyciom.

Ponadto system monitorowania pojazdów może:

 • ułatwić zarządzanie czasem pracy pracowników – co jest istotne zwłaszcza w branży logistycznej,
 • zautomatyzować przydzielanie pracownikom zadań i rozliczanie z nich – np. „odhaczając” w systemie kolejne punkty, które przedstawiciel handlowy odwiedził już danego dnia,
 • pomóc wypracować jazdę zgodnie z zasadami eco-drivingu (dzięki przyjaznemu systemowi grywalizacji).

Jak zatem widać, to funkcjonalne rozwiązanie, które może być opłacalne w niemal każdej branży. Jeśli chcesz bliżej poznać możliwości, jakie daje monitoring pojazdów i dobrać odpowiednią wersję systemu, najlepiej skontaktuj się ze specjalistami. Ofertę w tym zakresie przygotowała m.in. największa w Polsce firma z branży security, czyli Konsalnet. Kontakt z jej przedstawicielami pozwoli ci ocenić, czy inwestycja w system zarządzania flotą to narzędzie odpowiednie również dla ciebie.