System monitorowania pojazdów to nowoczesne rozwiązanie, które jest coraz chętniej stosowane jako narzędzie zarządzania flotami. Zastanawiasz się, czy i twoja firma powinna w niego zainwestować? Oto, komu i kiedy się to opłaca.

System monitorowania pojazdów jest oparty o technologię geolokalizacji. W samochodach, które są nim objęte, montuje się nadajniki GPS. Sygnał z nich dociera do centrali, a uzyskiwane w ten sposób dane są przetwarzane przez oprogramowanie dedykowane. Dzięki temu zyskujesz m.in. dostęp do informacji o tym, gdzie znajduje się obecnie dany pojazd oraz jaką trasę przebył. To jednak dopiero początek możliwości. Dlatego systemy monitoringu GPS znajdują zastosowanie w firmach wielu specjalności.
System monitorowania pojazdów w branży logistycznej i transportowej

Monitoring GPS jest najchętniej i najczęściej stosowany przez firmy transportowe. Nie ma się czemu dziwić – pozwala nie tylko lepiej zarządzać pracą kierowców, ale i:

  • precyzyjnie rejestrować i rozliczać czas pracy kierowców,
  • optymalizować trasy przejazdu i zarządzać nimi dynamicznie,
  • weryfikować, które punkty na trasie kierowcy zostały już „odhaczone”,
  • monitorować zużycie paliwa i zapobiegać nadużyciom, takim jak jego kradzież.

Sprawdza się również w kontekście nowych zasad, na jakich prowadzony jest transport towarów wrażliwych, który należy rejestrować w PUESC. Nowoczesne systemy monitorowania pojazdów, np. ten dostarczany przez Konsalnet, może działać jako ZSL, a więc zewnętrzny system lokalizacji i automatycznie wysyłać wymagane prawem raporty.
Firmy z rozwiniętym zespołem przedstawicieli handlowych

Twoi przedstawiciele handlowi jeżdżą po całej Polsce albo po regionie, korzystając z aut służbowych? Ich pracę możesz również monitorować i optymalizować przy pomocy systemu monitorowania pojazdów. Odpowiednia wersja ułatwi również rozliczanie paliwa, a także zachęci kierujących autami należącymi do firmy do jazdy zgodnie z zasadami eco-drivingu.
Branża gospodarki odpadami

Wywóz odpadów zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami również wymaga monitorowania z wykorzystaniem geolokalizacji. Ma to zapobiec utylizacji śmieci poza miejscami do tego wyznaczonymi i przystosowanymi. Dlatego jeśli planujesz zająć się wywozem odpadów, jesteś zobligowany do inwestycji w system monitoringu GPS.
Branża budowlana

Korzystasz z kosztownych maszyn budowlanych? Jeśli tak, system monitoringu pomoże ci je zabezpieczyć przed kradzieżą oraz nieautoryzowanym użyciem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sprzęt nie pracuje po godzinach i znajduje się w wyznaczonym miejscu. System monitorowania może się przydać również wówczas, gdy oferujesz wynajem maszyn budowlanych. Rozwiązanie to sprawdza się podobnie w branży rolniczej.

Jak widać, niemal każda większa flota pojazdów może działać lepiej i bezpieczniej, gdy jest zarządzana z udziałem monitoringu GPS. Dowiedz się więcej o dostępnych rozwiązaniach i zainwestuj w nie.