16% magazynów w Polsce ma już ekologiczny certyfikat

C

30-09-2020

Ponad 80% najemców powierzchni magazynowych pyta o proekologiczne rozwiązania, wynika z badań  firmy  Cushman & Wakefield. Skąd takie zainteresowanie ze strony najemców? Ile eko-magazynów znajdziemy w konkretnych regionach Polski? Na te pytania odpowiadają eksperci firmy w najnowszym raporcie „Industrial Goes Green”.

Ponad 80% najemców powierzchni magazynowych pyta o proekologiczne rozwiązania, wynika z badań  firmy  Cushman & Wakefield. Skąd takie zainteresowanie ze strony najemców? Ile eko-magazynów znajdziemy w konkretnych regionach Polski? Na te pytania odpowiadają eksperci firmy w najnowszym raporcie „Industrial Goes Green”.

 

Według danych firmy Cushman & Wakefield w ciągu minionych sześciu lat zasoby powierzchni magazynowej w Polsce podwoiły się, a już wkrótce przekroczą 20 mln mkw., co będzie stanowić ponad 50% całkowitej podaży w pięciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Takie sukcesy cieszą jeszcze bardziej, kiedy okazuje się, że razem z zapotrzebowaniem na powierzchnie magazynowe rośnie też świadomość ekologiczna najemców i deweloperów:

– Nowe magazyny i fabryki coraz wyraźniej wpisują się w trend rozwoju zrównoważonego budownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Obecnie temat rozwiązań proekologicznych pojawia się w przypadku każdego dużego projektu magazynowego realizowanego w formule „pre-let” i jest zwykle szczegółowo omawiany i opracowywany jeszcze na etapie negocjowania kontraktu – mówi Joanna Sinkiewicz, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i logistycznych, Cushman & Wakefield.

 

Eko-certyfikacja

Ekologiczność magazynu można potwierdzić m.in. za pomocą certyfikatów BREEAM lub LEED, które świadczą o tym, że budynek przemysłowy został zaprojektowany i zbudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jak przyznaje Ryszard Gwóźdź, dyrektor techniczny w Cushman & Wakefield, taka certyfikacja coraz wyraźniej widoczna jest w polskich magazynach:

– Podobnie jak ma to miejsce w przypadku biurowców, certyfikacja ekologiczna budynków magazynowych i przemysłowych systematycznie staje się w Polsce rynkowym standardem. Zarówno najemcy, jak i właściciele obiektów magazynowych i przemysłowych coraz częściej dostrzegają pozytywne aspekty związane z procedurą weryfikacji ekologicznej. To jeden z najistotniejszych trendów na rynku nieruchomości przemysłowych w ostatnim roku.

Z danych firmy Cushman & Wakefield wynika, że całkowita liczba obiektów certyfikowanych w Polsce wynosi 139, co stanowi 16% wszystkich budynków magazynowych w kraju [1]. Powierzchnia tych inwestycji to z kolei 3,8 mln mkw., czyli 19% całkowitych zasobów magazynowych w Polsce.

Pod względem liczby certyfikowanych obiektów przeznaczonych na wynajem najlepiej wypada województwo śląskie z 34 eko-magazynami. W województwie mazowieckim znajdziemy 30 certyfikowanych magazynów, natomiast w województwie dolnośląskim 22. Nie najgorzej radzą sobie też województwa: łódzkie (16), pomorskie (13) oraz wielkopolskie (10). W pozostałych regionach liczba ta nie przekracza 4.

Jak dotąd, najlepsze obiekty w Polsce uzyskały ocenę „Excellent” w systemie BREEAM – są to dwa budynki CTPark Opole oraz Tetra Park w Tomaszkowie.

 

Czy warto inwestować w ekologię?

Większość najemców i deweloperów staje przed tym samym dylematem: czy to się opłaca? Eksperci firmy Cushman & Wakefield przekonują, że w wielu przypadkach takie rozwiązania przynoszą realne korzyści, także finansowe:

– Inwestorzy poszukujący najlepszych obiektów logistycznych będą w przyszłości w coraz większym stopniu zwracać uwagę na jakość portfeli logistycznych, mierzoną między innymi właściwą charakterystyką energetyczną budynków i potwierdzoną odpowiednimi certyfikatami. Stosowanie rozwiązań ekologicznych w budownictwie będzie zatem coraz częściej postrzegane jako element przyczyniający się do osiągania przewagi konkurencyjnej na kilku płaszczyznach funkcjonowania rynku, począwszy od większego zainteresowania najemców i wzrostu zaangażowania deweloperów, na preferencjach funduszy inwestycyjnych skończywszy – mówi Adrian Semaan, starszy konsultant ds. badań, Cushman & Wakefield.

 

Technologie przyszłości

W najnowszym raporcie firmy Cushman & Wakefield ”Industrial Goes Green” eksperci zawarli wiele cennych wskazówek dla firm, które są zainteresowane wprowadzaniem ekologicznych technologii do przestrzeni magazynowych. Autorzy przedstawili w nim wyniki swojego pionierskiego, kompleksowego badania rynku powierzchni magazynowych pod kątem stosowanych rozwiązań ekologicznych w budynkach przemysłowych. Do udziału w badaniu zaproszono wszystkich czołowych deweloperów magazynowych działających w Polsce. Analizie poddano takie zagadnienia jak: stosowanie odzysku ciepła ze sprężarek powietrza, oświetlenia LED, fotowoltaika, gruntowe wymienniki ciepła, pompy ciepła, destratyfikatory powietrza, izolacyjność ścian i dachów. Sprawdzono także wykorzystanie wody szarej oraz CO2 jako czynnika chłodniczego, a także użycie wody opadowej.

Dodatkowo raport zawiera krótkie wprowadzenie do wspomnianych zagadnień, zalety i wady poszczególnych rozwiązań oraz propozycje dalszych ulepszeń. Analiza i wyniki badania zostały wzbogacone przykładami praktycznego zastosowania rozwiązań ekologicznych w magazynach w Polsce.

Cały przychód uzyskany od partnerów raportu przedstawiających przykłady ekologicznych rozwiązań w konkretnych projektach został przekazany na realizację celów Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Wśród deweloperów, którzy wsparli tę inicjatywę, znaleźli się 7R, CTP, GLP, Logicor, Panattoni Europe, Prologis oraz SEGRO.

 

[1] Na podstawie danych Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).

 

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C