TSL Biznes – październik 2012

C
[su_button url=”http://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2012_10m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]
> Logistyka

Intermodal w płynie

Rozmawiamy z członkami zarządu Trans Polonia S.A.: prezesem zarządu Dariuszem Cegielskim, dyrektorem finansowym Krzysztofem Luksem i dyrektor spedycji Adrianną Bosiacką.

 

DSV rozwija serwis drobnicowy

Rozpoczęty przez DSV Road pod koniec ubiegłego roku projekt o nazwie New Wave, w ramach którego wszystkie kraje w europejskiej sieci DSV zostały połączone codziennym drogowym serwisem drobnicowym już przynosi rezultaty, w postaci wzrostu wolumentów oraz dynamicznego rozwoju regionalnych oddziałów. W Polsce centralnym ośrodkiem, odpowiedzialnym za nowy projekt, jest Łódź.

 

Żywnościowi specjaliści

Branża spożywcza to jeden z najdynamiczniej zmieniających się segmentów gospodarki. Wynika to zarówno z olbrzymiej konkurencji panującej na rynku, jak i z nieprzerwanie rosnących oczekiwań klientów. Uważni obserwatorzy mogą dostrzec, że istotny element owej ewolucji stanowi zmiana podejścia producentów do logistyki produktów.

Powstaje VGL Group – nowy operator logistyczny

Ambicja ludzi i wspólna strategia rozwoju – tak o powstaniu VGL Group, grupy firm logistycznych z polskim kapitałem, mówią jej twórcy. Fuzja spółek – ekspertów z różnych obszarów logistyki – to nieczęsto spotykane wydarzenie w branży TSL.
> Kurier – Express – Poczta

Benchmarking cen usług kurierskich dla klientów korporacyjnych

Przy wyborze dostawcy usług niezwykle ważne jest dotarcie do niezależnego źródła informacji o rynku, cenach i upustach cenowych. W wypadku usług kurierskich pomocny jest raport opracowany przez firmę analityczno-badawczą Audytel, ze szczególnym uwzględnieniem cen usług, jakie oferowane są klientom korporacyjnym. Jest to już kolejna edycja raportu (pierwsza została opracowana w 2010 r.), która jest pomocna zarówno w wyborze dostawcy usług, jak i w wynegocjowaniu optymalnych cen.

 

> Logistyka – technologia

MAŁA PALETA INKA – oszczędność miejsca i pieniędzy

 Liczba ciężarówek na polskich drogach stale rośnie, jednak powierzchnia załadunkowa bardzo często nie jest wykorzystana do końca. Lepsze wykorzystanie tej przestrzeni podczas transportu, a także miejsca przy składowaniu, umożliwia, handlowcom i producentom, paleta połówkowa Inka.

Pełen outsourcing

Procter&Gamble, jeden z największych producentów towarów konsumenckich, całkowicie rezygnuje z zarządzania własnym poolem paletowym na rzecz systemu wynajmu niebieskich palet. Dla firmy CHEP to największy kontrakt na dostawę palet na terenie Europy Centralnej i Wschodniej.

> Transport drogowy

Rozwiązania DAKO dostępne w Polsce

Grupa przedsiębiorstw DAKO, na rynku niemieckim, należy do czołówki w dziedzinie przetwarzania danych z tachografów cyfrowych oraz kart kierowców. Ciągły rozwój grupy zaowocował założeniem kolejnej spółki również w  Polsce, specjalizującej się we wszechstronnej analizie danych, związanych z czasem pracy i jazdy, pobieranych z pojazdów oraz kart kierowców.

Przybliżamy systemy e-myta: Słowacja

Słowacki system elektronicznego poboru opłaty drogowej jest unikatowy na skalę światową – oprócz autostrad oraz tras szybkiego ruchu pokrywa dużą liczbę dróg krajowych pierwszej klasy. Jak działa? Kto i ile musi płacić? – o tym wszystkim w bieżącej publikacji cyklu “Przybliżamy systemy e-myta”, przygotowanej przez ekspertów DKV Euro Sevice.

Tęgoborze – wrześniowe spotkanie przewoźników

Źle funkcjonujący elektroniczny system poboru opłat drogowych oraz warunki odnowienia licencji, to dwa tematy, które ciągle budzą sporo emocji u przewoźników drogowych. Widać to było podczas tegorocznej konferencji w Tęgoborzy, organizowanej cyklicznie (co roku) przez Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych Galicja.
Być bardziej eco
Obecnie trudno jest znaleźć większą firmę przewozową, która nie wysyłałaby kierowców na kursy z ecodrivingu. Ale jeszcze w 2006 r., kiedy Schenker sp. z o.o. (obecnie DB Schenker Logistic) utworzył Akademię Kierowcy, była  to pionierska inicjatywa. Projekt odniósł sukces i zaowocował mistrzostwami z ecodrivingu.
Paliwo w dół, ceny w górę
W drugim kwartale 2012 r. wskaźnik cen oleju napędowego spadł o 1,5%. Jednocześnie ceny usług transportowych na europejskim rynku wzrosły średnio o 7,2%. Czy to powrót dobrej koniunktury na rynku transportowym,  czy tylko chwilowe wahanie, obserwowane zresztą w latach ubiegłych? Podpowiedzi dla branży dostarcza kolejne wydanie raportu Transport Market Monitor (TMM) opracowywanego wspólnie przez firmę Capgemini Consulting oraz Transporeon.
> Transport kolejowy i intermodalny

Kolejowa ofensywa w gdyńskim porcie

Gdyńskie terminale kontenerowe przeżywają prawdziwy intermodalny boom. Po uruchomieniu dwóch regularnych połączeń do Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego (BCT) i Gdynia Container Terminal (GCT) przez operatora kolejowego Baltic Rail AS, w jego ślady poszedł też Polzug Intermodal GmbH.
Z Chin do Niemiec
Nie od dziś poszukuje się alternatywy dla transportu kontenerów z Chin do Europy. PKP Cargo brało udział w pilotażowym przewozie kontenerów nadanych w Chinach, a kierowanych dla klientów z Europy Zachodniej. Pociąg na przebycie 11 tys. km potrzebował niespełna 16 dni.
Kontenery trzymają się mocno
Mimo dochodzących z wielu stron informacji o gospodarczym spowolnieniu, a nawet recesji, w polskich portowych terminalach kontenerowych, przynajmniej tych największych, objawów kryzysu nie widać. Pierwsze półrocze  wypadło znakomicie, gdyż łączne przeładunki wszystkich polskich terminali wyniosły 772 tys. TEU i były o 21% lepsze od zeszłorocznych, co by dobrze świadczyło o stanie polskiego handlu zagranicznego. A lipcowe przeładunki  były wręcz rekordowe, gdyż przeładowano tam bez mała 147 tysięcy kontenerów.
Berlin kolejową “Mekką”
“Tym, czym dla fanów piłki nożnej są mistrzostwa świata, tym dla społeczności kolejnictwa jest InnoTrans” – stwierdził Bi Yupeng, przedstawiciel koncernu China South Locomotive & Rolling Stock Corp., debiutującego na  berlińskiej imprezie. Rzeczywiście, rangę i znaczenie odbywających się co dwa lata, największych na świecie, Targów Techniki Transportu Szynowego trudno przecenić. Zarówno w wymiarze marketingowym, jak i biznesowym
Huby czy terminale?
“Stopniowy wzrost wolumenu i udziału przewozów intermodalnych w Polsce powinien przełożyć się w najbliższych latach na zwiększenie liczby nowych inwestycji terminalowych. Obecna infrastruktura punktowa jest w tym  zakresie wysoce niewystarczająca” –  wynika z opublikowanego w maju bieżącego roku raportu Urzędu Transportu Kolejowego. Czy jednak rzeczywiście brakuje u nas terminali kontenerowych i ich mnożenie stanowić powinno  jeden z celów polityki transportowej?
Rok Terminalu PCC w Kutnie
Mija rok odkąd PCC Intermodal S.A. uruchomiła w Kutnie nowoczesny terminal intermodalny dla rejonu centralnej Polski.
Kolej blokuje porty
Trzeciego września spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) zamknęła dla ruchu, na odcinku Gdynia Port – Kościerzyna, Magistralę Węglową łączącą Górny Śląsk z Wybrzeżem. Jednocześnie na jedynej alternatywnej linii  kolejowej, biegnącej przez Gdańsk, na odcinkach Pruszcz Gdański – Gdańsk Główny i Gdańsk Główny – Gdynia, ruch pociągów towarowych ograniczono o 60%. Tym samym, najbardziej obciążony towarowy szlak kolejowy kraju został w znacznej mierze sparaliżowany na cały kwartał – do 8 grudnia!
> Transport morski
 

DCT Gdańsk może być polskim Rotterdamem

Kjell Örtengren objął w tym roku stanowisko dyrektora generalnego Scania Polska S.A. Opowiedział nam o swoich planach, a także dlaczego warto przenieść się do Polski i co Amerykanie robią nocą.
Transport intermodalny – optymalizacja łańcucha dostaw i troska o koszty
Bezpieczeństwo, terminowość, optymalizacja kosztów oraz troska o środowisko naturalne, to tylko niektóre z zalet transportu intermodalnego. Jest on jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi transportu, ale jego udział w polskim rynku jest w dalszym ciągu niedostateczny. Dlatego na szczególną uwagę zasługują nowe produkty wzbogacające ofertę intermodalną. W tym roku własne połaczenia kolejowe zaoferował klientom także armator Maersk Line. Zainteresowanie klientów ofertą lądową armatora świadczy o pozytywnym odbiorze dedykowanych serwisów.
Stracona szansa – Gdynia bez G6
Polskie terminale kontenerowe nie mają szczęścia do serwisu z Dalekiego Wschodu na Bałtyk (Loop3), obsługiwanego przez alians armatorów G6. Początkowo miał on trafić do Deepwater Container Terminal (DCT) w Gdańsku, a ostatnio do jego przyjęcia przygotowywał się gdyński Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT). Jednak armatorzy G6 postanowili zawiesić połączenie, do odwołania.
> Prawo
Zabezpieczenie do licencji – labirynt bez wyjścia?
Obowiązek przedstawienia odpowiedniego zabezpieczenia finansowego do licencji na transport drogowy, to temat szeroki jak rzeka i bezwzględnie wykorzystywany przez organy administracji publicznej. Stał się nawet sposobem  na eliminację przewoźników z rynku. Źródłem zamieszania, tym razem, nie są przepisy prawa krajowego czy unijnego, ale sposób ich interpretacji i stosowania w naszym kraju.
Paliwowe niuanse
Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej w określonych, istotnych z perspektywy interesu państwa obszarach, podlega prawnym ograniczeniom oraz nadzorowi państwa. Do obszarów takich należy m.in. obrót paliwami  ciekłymi. Niemal każdy podmiot decydujący się na rozpoczęcie działalności w tym zakresie obowiązany jest uzyskać koncesję do jej prowadzenia. W pewnych wypadkach dotyczy to również firm transportowych.
Bez licencji – z dużym ryzykiem
W ostatnim okresie obserwuje się “wysyp” przewoźników przewożących ładunki pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 t. Pojazdy te wykorzystywane są nie tylko do realizowania dostaw towarów w obrębie kraju, ale również w transporcie międzynarodowym. Sprawa jest prosta, gdy przewoźnik ogranicza swoją działalność tylko do przewożenia towarów takimi pojazdami. Przestaje być, jeśli samodzielnie wykonuje transport drogowy pojazdami (lub zespołami pojazdów) o dmc powyżej 3,5 t lub gdy przy okazji wykonuje usługi pośrednictwa przy przewozie rzeczy.
Obalamy mity
Ostatnimi czasy dużo emocji i wątpliwości budzi temat poświadczenia finansowego, wymaganego do uzyskania lub przedłużenia licencji. O co tu tak naprawdę chodzi staramy dowiedzieć się u źródeł. Z dyrektorem Biura  Transportu Międzynarodowego Waldemarem Wierzbickim rozmawia Tom Rollauer.
Pamiętaj o terminach
Część firm transportowych, działających zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, twierdzi że usługa transportowa to wypadkowa dwóch składników – problemów i braku czasu. Twierdzą tak dlatego, że w trakcie  nawet najprostszych zleceń transportowych potrafi dojść do absurdalnych problemów, wywołujących stres. Natomiast czas realizacji zlecenia jest regulowany przez strony umowy, a dotyczy czasu do przyjęcia zlecenia, czasu na  załadunek i rozładunek, czasu wolnego od opłat postojowych, czasu do zapłaty za transport itp.
Jak rozliczyć fakturę korygującą in minus?
Firmy działające w branży TSL, podobnie jak wszyscy inni przedsiębiorcy, którzy dokumentują sprzedaż przy pomocy faktur VAT, często zobowiązani są do wystawiania faktur korygujących. Z drugiej strony, jako nabywcy towarów  i usług również otrzymują takie faktury. Właściwy sposób rozliczenia faktury korygującej zarówno przez sprzedawcę, jak i przez nabywcę może budzić wątpliwości podatników.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C