Popularność systemów monitoringu floty będzie stale rosła

C

17-05-2019

Do 2022 r. w Europie będzie 15,6 mln pojazdów wyposażonych w systemy monitoringu. Ponad połowa, bo 9,1 mln, trafi do samochodów poruszających się po drogach Europy Środkowej i Wschodniej oraz Rosji – wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Berg Insight. Powód? Nowoczesne firmy stawiają na rozwiązania telematyczne, bo dzięki nim nie tylko mają lepszą kontrolę nad procesami logistycznymi, ale są również w stanie zaoszczędzać więcej pieniędzy.

Do 2022 r. w Europie będzie 15,6 mln pojazdów wyposażonych w systemy monitoringu. Ponad połowa, bo 9,1 mln, trafi do samochodów poruszających się po drogach Europy Środkowej i Wschodniej oraz Rosji – wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Berg Insight. Powód? Nowoczesne firmy stawiają na rozwiązania telematyczne, bo dzięki nim nie tylko mają lepszą kontrolę nad procesami logistycznymi, ale są również w stanie zaoszczędzać więcej pieniędzy.

Jak przewidują specjaliści z Berg Insight, aktywne użycie systemów zarządzania flotą będzie rosło na Starym Kontynencie rok do roku w tempie 15,2 proc. i z 7,7 mln sztuk na koniec 2017 r. ich liczna zwiększy się do 15,6 mln w 2022 r. W przypadku rynków Europy Środkowej i Wschodniej oraz Rosji wzrost popytu na rozwiązania z zakresu monitoringu floty będzie nieco niższy, ale wciąż imponujący, bo na poziomie 13,5 proc. rok do roku (4,8 mln aut na koniec 2016 r., 9,1 mln w 2021 r.).

Dlaczego wykorzystanie modułów lokalizacyjnych wzrośnie?
Prognozy dotyczące coraz większej popularności telematyki w służbie flot bazują na rosnącej świadomości zalet tej technologii, mającej ogromny wpływ na rozwój dużych, średnich i małych firm. W swoim założeniu moduły lokalizacyjne montowane w pojazdach oraz aplikacje wykorzystywane do monitorowania pozycji i parametrów samochodów osobowych, ciężarowych oraz dostawczych pozwalają usprawniać wszelkie procesy logistyczne. Kluczem do dobrego organizowania transportów, wykorzystania pojazdów czy planowania wizyt jest stałe monitorowanie pozycji oraz realne założenia dotyczące czasów postojów, pokonywanych dystansów czy czasu na odwiedziny u klientów.

Moduły lokalizacyjne wykorzystywane w systemach zarządzania flotą pozwalają stale monitorować cały szereg parametrów pojazdu, począwszy od tak oczywistego, jak jego pozycja, poprzez godziny pracy, uruchomienia silnika, stan paliwa w baku i spalanie po warunki temperaturowe przewożonych towarów – zauważa Radosław Stryjski, dyrektor sprzedaży Gannet Guard Systems. – Wykorzystanie nowoczesnych aplikacji do zarządzania flotą znacząco usprawnia pracę fleet managerów. Oprogramowanie pozwala generować automatyczne raporty eksploatacyjne oraz określać efektywność pracowników korzystających z danego pojazdu – dodaje.

Zwraca uwagę, że monitoring ułatwia działalność operacyjną, pozwalając ograniczyć koszty, umożliwiając optymalizację prowadzonych działań, usprawniając łańcuch decyzyjny i wspierając biznes poprzez zwiększenie efektywności. System zapewnia bowiem bieżące monitorowanie całej floty pojazdów – z przypisanymi do nich pracownikami oraz zadaniami do wykonania. Likwiduje to problem weryfikacji rzeczywistych efektów pracy podwładnych. Za sprawą modułów lokalizacyjnych oraz funkcjonalności „Wizyty”, pracodawca zyskuje wgląd w realne miejsca, które odwiedzał pracownik. W ramach raportów dotyczących efektywności wykorzystania pojazdu otrzymuje precyzyjne informacje o godzinie i miejscu rozpoczęcia pracy, przebytym dystansie, a także dokładnym momencie wyłączenia silnika i lokalizacji, w której maszyna została zaparkowana. Bazując na raportach od firmy oferującej rozwiązania telematyczne może analizować efektywność wszystkich pojazdów oraz ich operatorów. Otrzymuje wgląd w statystyki godzin pracy wraz z miesięcznym podsumowaniem parametrów. Dodatkowo jest również w stanie sprawdzić jak wiele minut każdego dnia maszyna pracowała nieefektywnie, czyli nie wykonywała działań dla niej przeznaczonych.

Bezpieczeństwo
Popularność systemów monitoringu będzie rosła nie tylko ze względu na uproszczenie pracy zarządców flot i bezpośrednie oszczędności, które ze sobą niesie. Stosowanie modułów lokalizacyjnych poprawia również bezpieczeństwo. Z policyjnych raportów wynika wprost, że najczęstszą przyczyną wypadków są brawura i przecenianie swoich umiejętności, w tym niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach oraz nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego, niemal 60 proc. zmotoryzowanych w Polsce przekracza dopuszczalne w tym zakresie limity.

Nie wiadomo, jaką procentowo grupę wśród osób z ciężką nogą stanowią kierowcy aut służbowych, ale powszechne przekonanie, że mknący lewym pasem biały samochód należy z pewnością do przedstawiciela handlowego, nie wzięło się znikąd. Wysokie prędkości, dynamiczna (czasem aż do przesady) jazda, intensywne zmiany biegów i gwałtowne hamowania potrafią znacznie skrócić żywotność podzespołów pojazdu, przez co właściciel floty zmuszony jest o ponoszenia wyższych kosztów z tytułu utrzymania parku pojazdów. Nie mówiąc już o kosztach związanych z uszkodzeniami samochodów w wyniku kolizji i wypadków, które na krótszy lub dłuższy czas wyłączają auta z pracy.
Skutecznym narzędziem nadzorowania stylu jazdy kierowców są właśnie systemy monitoringu. – Jedna z funkcji udostępnionych przez Gannet Guard Systems w ramach aplikacji Eurofleet pozwala na raportowanie przekroczeń prędkości na podstawie danych telematycznych zbieranych w trakcie wykorzystania auta. Może to być podstawą do stworzenia systemu motywacyjnego dla kierowców bazującego na grywalizacji, poprzedzonego np. kursem ecodrivingu – podsumowuje Radosław Stryjski.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C