banner frames 128

Advertisement

Najnowsze wydania

Co czeka sklepy internetowe po Walentynkach

SHOPPING FROM HOME iStock 000052304416XXLargeRynek ecommerce w Polsce cechuje się wysoką, dwucyfrową dynamiką wzrostu. Zgodnie z raportem PMR wykonanym w 2016 roku wartość wzrostu rynku ecommerce w Polsce w 2016 roku wyniosła 19,7%. Polski rynek ecommerce jest wart 38, 1 miliarda złotych. Taki, dwucyfrowy wzrost powinien utrzymać się do 2020 roku.

Od 14 lutego 2017 roku polskie sklepy internetowe czeka zmiana. Lider internetowy – firma Google - wprowadza obowiązek znakowania produktów umieszczonych w Google Adwords oraz Google Shopping numerem GTIN, czyli unikatowym dla każdego produktu numerem kodu kreskowego.

 

„Więcej informacji pozwala klientom szybciej znaleźć produkt, który dokładnie odpowiada ich indywidualnym potrzebom. Precyzyjne opisanie towaru pozwala też zweryfikować sprzedawcę, pochodzenie samego produktu oraz jego autentyczność. Z doświadczenia wiemy, że więcej szczegółowych informacji o towarach pozwala sklepom internetowym uzyskać większą sprzedaż i wyższy wzrost z inwestycji w reklamę, ponieważ bardziej precyzyjnie trafiamy do tego, czego szukają potencjalni klienci. W lutym 2017 roku Google planuje zmiany zasad dotyczących wymaganych atrybutów na rynku polskim. Unikalne identyfikatory produktów to atrybuty umożliwiające zidentyfikowanie produktu na rynku globalnym. W skład unikalnych identyfikatorów produktów wchodzą takie atrybuty jak numer GTIN, czyli globalny numer jednostki handlowej, numer katalogowy producenta w skrócie MPN, a także nazwa handlowa”  mówi Łukasz Owczarek z firmy Google.

 

E-sklepy, które dotychczas nie wykorzystywały numeru GTIN, będą musiały dostosować strukturę produktów do nowych obowiązków, gdyż produkty, które nie będą posiadały tego popularnego identyfikatora, będą od 14 lutego 2017 roku przez narzędzia Google odrzucane.

 

Z pomocą sklepom internetowym przychodzi organizacja GS1 Polska. Poprzez  www. ProduktyWSieci.gs1.pl. można zweryfikować bazy danych sklepów internetowych w kontekście poprawności numeru GTIN.

 

„Decyzja Google dotycząca wprowadzenia numerów GTIN w Polsce jest efektem wieloletniej współpracy gigantów w ecommerce z międzynarodową organizację GS1, która wprowadziła m.in. kod kreskowy i zapewniła unikalną identyfikację  produktów na całym świecie. Polska jest kolejnym rynkiem po 12 krajach, m.in. USA, Australii, Brazylii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, w którym Google wprowadza tę zmianę. Świadczy to o potencjale naszego rynku. Dzięki tej decyzji produkty w internecie, które często żyją  często własnym,  wirtualnym życiem, będzie można łatwo zidentyfikować i dopasować do  ich fizycznego odpowiednika, bez względu na kraj pochodzenia. A doskonale wiemy, że to, co konsument znajdzie w internecie coraz częściej wpływa na jego decyzję zakupową, także tę realizowaną w tradycyjnym  sklepie. Jestem przekonana, że ta decyzja przyczyni się do rozwoju  e-biznesu w Polsce , a  nam - konsumentom ułatwi znajdowanie tego, czego szukamy. Dane z innych krajów już teraz pokazują, że GTIN w internecie przyczynia się m.in. do 40% wzrostu wyświetleń produktu i 20% wzrostu współczynnika konwersji, co przyczyni się do zwiększenia sprzedaży”  komentuje dr inż. Elżbieta Hałas, Członek Zarządu GS1 Polska/CEO.

 

GS1luty16GS1luty24

Udostępnij

Zaloguj się aby dodać komentarz